ششمین نمایشگاه یاد یار مهربان و پیشنهادهای بی حاصل من!

پنجشنبه 17 بهمن 1387  12:12 ق.ظ

 

ششمین نمایشگاه یاد یار مهربان و پیشنهادهای بی حاصل من!

ششمین نمایشگاه یاد یار مهربان، پس فردا جمعه 18 / 11 /87 در محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران بوستان گفتگو - افتتاح می شود.

الف - امروز با مشاهده ی تلاش عظیمی که برای برقراری نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان انجام می شد چندین  نکته برای چندمین بار ذهنم را به خود مشغول کرد که برای مختصر کردن این نوشته به طرح چند مورد آن، به ایجاز بسنده می کنم.

1-  در دوره های گذشته شاهد بودم که برخی انتخاب کنندگان کتاب (به نمایندگی از مدیران مدارس) زمان و انرژی زیادی صرف انتخاب کتاب نمی کردند و یا شناخت کافی از کتاب های موجود و نیز نیازهای دانش آموزان و حتی ملاک های انتخاب کتاب مناسب نداشتند. با این وجود به وضوح اظهار می داشتند که "رایگان است ضرر که ندارد!"

چهار سال قبل برای این که این اتفاق نیفتد و مدارس فرد خبره تری را به این ماموریت بفرستند و این فرد زمان و انرژی کافی برای انتخاب کتاب بگذارد به یکی از مسوولین مربوط پیشنهاد دادم که به جای این که مدرسه ای (مثلا) یکصد هزار تومان کتاب رایگان دریافت کند، پنجاه هزار تومان بپردازد و یکصد و هشتاد هزار تومان کتاب دریافت کند. در این حالت انتخاب کننده ی کتاب همواره احساس می کند که حدود یک سوم از بهای کتاب را پرداخته است و این سبب دقت بیشتر وی در گزینش کتاب می شود. این پیشنهاد همچنان بی استفاده مانده است.

2-  در چنین نمایشگاه هایی هزینه ی برپایی و جمع آوری ، بسیار بیش از هزینه نگهداری است. به این ترتیب که اگر نمایشگاه به جای 10 روز ، به مدت 20 روز برقرار باشد هزینه ها دو برابر نمی شود. با توجه به این نکته و برخی نکات دیگر چهار سال قبل به یکی از مسوولین مربوط پیشنهاد دادم حال که به این عظمت نمایشگاهی برپا می شود کارت های اعتباری (یا بن کتاب) با تخفیف ویژه به مدارس فروخته شود تا در اختیار دانش آموزان ممتاز و یا دست کم دبیران مدارس (و یا در صورت نیاز کتابداران کتابخانه های مدارس) قرار گیرد و در ایام اضافه شده به ایام معمول نمایشگاه امکان خرید کتاب توسط آن ها فراهم شود. از این طرح شهرداری ، ناشران ، مدارس ، دبیران و دانش آموزان نفع خواهند برد.(گرچه شرح آن توضیح واضحات است اگر مسوولی مایل به شنیدن شرح حقیر باشد از ذکر توضیح مضایقه نخواهم کرد). این پیشنهاد هم همچنان بی استفاده مانده است.

ب - امروز در  نگاهی به کتاب هایی که در قفسه ها چیده می شدند تا پس از افتتاح در معرض بازدید مدیران مدارس قرار گیرند سوالاتی هم در ذهنم مرور شد. از جمله این سوال که ایا همه ی  این کتاب ها ارزش چاپ شدن داشته اند؟.....


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 18 بهمن 1387 | نظرات() 

برچسب ها: نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان ، نمایشگاه کتاب ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات