مقاله ISI چیست؟ ، ISI چیست؟ ، فهرست نشریات ISI ، فهرست نشریات ایرانی ISI

پنجشنبه 15 تیر 1391  06:07 ب.ظ


Institute for Scientific Information
 (ISI) یا "مؤسسه اطلاعات علمی" یک مؤسسه‌ی خصوصی است که توسط Eugene Garfield در سال 1960م تأسیس شده و در سال 1992 توسط Thomson Scientific & Healthcare توسعه یافت. این مؤسسه نشریاتی را که در تمام جهان منتشر می‌شوند بررسی و مقالات نشریاتی را که معتبر می‌داند به منظور امکان جست‌وجو در مراکز علمی و تحقیقاتی، فهرست می‌کند. این امکان جست‌وجو با دریافت هزینه در اختیار استفاده کنندگان گذاشته می‌شود.

نام این مؤسسه "در ایرانبه خاطر ارزش‌گذاری بر اساس آن برای ارتقای اساتید و برای دانشجویان دکترا شهرتی بیش از حد یافته است.

نشریاتی که مقالاتشان در فهرست ISI ثبت می‌شوند ثابت نیستند و در بررسی‌های سالانه حذف و اضافه می‌شوند. در حال حاضر حدود 16800 نشریه در این فهرست جای دارند که تعداد اندکی (حدود 65) نشریه‌ی ایرانی جزو آن‌ها هستند.

مجلات ISI مختلف از نظر اعتبار علمی، با یک‌دیگر بسیار متفاوتند. وجود مقاله‌ای در فهرست ISI به خودی خود نشانگر ارزشمندی مقاله نیست. گفته می‌شود که برخی نشریات ISI با گرفتن وجه به انتشار مقاله می‌پردازند و یا در برخی، می‌توان مقاله‌ی یک مجله‌ی دیگر را با تغییر نام مقاله منتشر کرد! همچنین گفته می‌شود که بسیاری از مقالات ISI کاربردی عملی در صنعت و علوم ندارند.

ملاک پذیرش مقاله توسط نشریات معتبر، ارزش علمی مقالات، به روز بودن محتوا، کوتاه و مفید بودن محتوا، پژوهش محور بودن آن ها و رعایت اصول مقاله نویسی و اصول صحیح نگارش و تایپ  در مقاله است.

فهرست نشریات isi :

http://scientific.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jloptions.cgi?PC=H

http://scientific.thomsonreuters.com/isi /

فهرست نشریات ایرانی isi :

http://sid.ir/Fa/isi_iran.asp

 

 

(در فرصتی دیگر این نوشته را ادامه خواهم داد- پیروز باشید، بهزاد پاکروح)


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: مقاله ISI چیست؟ ، ISI چیست؟ ، فهرست نشریات ISI ، فهرست نشریات ایرانی ISI ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات