درباره چاپ، نشر و پخش کتاب، پرسش و پاسخ، بخش 2 از X

جمعه 3 آذر 1391  03:29 ق.ظ

نوع مطلب :معرفی کتاب ،

پرسش:

مراحل گرفتن مجوز برای نشر کتاب چیست؟

برای گرفتن شابک (ISBN) از خانه‌ کتاب، گرفتن فیپا از کتابخانه ملی و گرفتن مجوز از وزارت ارشاد چه مدارکی لازم است و چه باید کرد؟

ناشر مؤلف یعنی چه؟

پاسخ:

درصورتی که کتاب شما به ناشری سپرده شده است، نیازی به آگاهی از مراحل گرفتن مجوز برای نشر کتاب ندارید و ناشر خود موظف به انجام این کار است، اما اگر برای اطلاع می‌خواهید بدانید،

کتاب برای انتشار:

1- به داشتن شابک (ISBN) نیازمند است که از مؤسسه شابک خانه کتاب گرفته می‌شود.

2- به داشتن شابک فیپا (فهرست نویسی پیش از انتشار) نیازمند است که از کتابخانه ملی گرفته می‌شود.

3- به مجوز انتشار کتاب نیازمند است که از اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته می‌شود.

4- به مجوز چاپ جلد نیازمند است که از اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته می‌شود.

کتاب برای توزیع:

به اعلام وصول که به منزله اجازه توزیع است نیازمند دارد، که پس از چاپ، از اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته می‌شود.

ناشر-مؤلف یعنی هر شخص، شرکت و یا مؤسسه‌ای که پروانه نشر ندارد و خود برای گرفتن مجوز نشر کتابش مستقیماً اقدام کرده است.

ظاهراً بنا به درخواست اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امکان دریافت مجوز نشر به صورت ناشر-مؤلف لغو شده است و هر شخص یا شرکت یا مؤسسه‌ای که پروانه نشر ندارد نمی‌تواند مستقیماً برای گرفتن مجوز نشر کتاب اقدام کند و باید کتاب خود را برای نشر به یک ناشر بسپارد. به این ترتیب اطلاع از پاسخ برخی پرسش های فوق، تنها می‌تواند جنبه افزایش آگاهی داشته باشد و مؤلف برای گرفتن شابک (ISBN) از خانه کتاب، گرفتن فیپا از کتابخانه ملی و گرفتن مجوز از وزارت ارشاد نیازی به اقدام شخصی و مستقیم ندارد.

--------------------------------------

پرسش:

مراحل چاپ کتاب چیست؟

پاسخ:

1- ارائه‌ی نمونه کار از سوی نویسنده یا مترجم به ناشر به منظور بررسی و رد یا قبول. (مگر این که ناشر به نوسنده یا مترجم پیشنهاد تألیف یا ترجمه داده باشد)

در این حالت پیشنهاد می‌شود که نویسنده یا مترجم تمام کتاب را در اختیار ناشر نگذارد تا درصورتی که کتاب مورد تأیید قرار نگرفت و برای چاپ پذیرفته نشد، مشکل یا شبهه‌ای پیش نیاید.

2- بررسی کتاب توسط کارشناسان مورد تأیید ناشر

3- عقد قرارداد با نویسنده یا مترجم و دریافت کل کتاب

4- ویرایش علمی و ادبی

5- تایپ

6- نمونه‌خوانی و اصلاح اشکالات تایپی (ممکن است ویرایش علمی و ادبی در این مرحله انجام شود)

7- صفحه‌آرایی

8- تخصیص شابک (که از خانه کتاب دریافت شده است) به کتاب

معمولاً شابک به تعداد زیاد مثلاً 100 تایی در اختیار ناشران پرکار گذاشته می‌شود.

9- تقاضای فیپا از کتابخانه ملی

به این منظور بخشی از کتاب و مشخصاتی از کتاب، نویسنده و ناشر در اختیار کتابخانه ملی گذاشته می‌شود و ظرف چند روز فیپا تنظیم و به ناشر اعلام می‌شود.

فیپا، از جمله شامل رده بندی دیویی، رده‌بندی کنگره و شماره کتابشناسی ملی (که توسط کتابخانه ملی تعیین شده) و نام کامل کتاب، نویسنده و ناشر، قطع کتاب، تعداد صفحه و سال و محل نشر (که توسط ناشر اعلام شده است) می‌باشد.

10- تقاضای مجوز چاپ متن از وزارت ارشاد

در این مرحله، کتاب به صورت کامل به صورت فایل به وزارت ارشاد تحویل داده می شود و پس از آن نباید متن کتاب تغییر کند. در صورتی که متن تغییر کند، لازم است دوباره برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد ارائه شود.

11- طراحی جلد

12- تقاضای مجوز چاپ جلد از وزارت ارشاد

این مرحله، پس از دریافت مجوز متن و با ارائه‌ی پرینت رنگی طرح جلد و کپی مجوز متن انجام می‌شود.

8- لیتوگرافی متن و جلد

9- چاپ متن و جلد

10- صحافی

11- تقاضای اعلام وصول (اجازه توزیع) از وزارت ارشاد

(با ارائه‌ی 2 جلد از کتاب چاپ شده به اداره کتاب وزارت ارشاد و 2 جلد در برابر هر 1000 نسخه تیراژ به کتابخانه ملی)

12- توزیع کتاب

که داستانی بسیار طولانی و عجیب و غریب است! و شرح مفصل آن در فرصتی دیگر گفته خواهد شد.

-----------------------------

در این زمینه (پخش کتاب)، مطلبی را که پیشتر در همین وبلاگ نوشته بودم نقل می‌کنم تا بعد که فرصتی برای توضیح بیشتر پیدا کنم:

روزی چند تماس گیرنده به عنوان مؤلف یا مترجم خواهان انتشار کتابشان هستند که متأسفانه غالباً کتابشان شرایط مورد قبول برای نشر را ندارد، در این صورت این پرسش را مطرح می‌کنند که چگونه خود می‌توانند به انتشار کتابشان بپردازند.

مدتی است که امکان دریافت اجازه‌ی انتشار کتاب برای فرد حقیقی یا حقوقی غیر ناشر وجود ندارد، لذا تنها راه گرفتن مجوز انتشار کتاب، اقدام از طریق ناشر است.

به این ترتیب اگر کتابی نوشته‌اید که قصد انتشار آن را دارید، باید ناشری پیدا کنید که با سرمایه خود، سرمایه شما و یا سرمایه‌گذاری مشترک حاضر به انتشار کتاب شما باشد. در این صورت تمام مراحل اداری و فنی نشر توسط ناشر طی می‌شود و شما نیازی به آگاهی از چگونگی دریافت شابک، فیپا، مجوز کتاب و یا انجام حروفچینی و صفحه آرایی و لیتوگرافی و چاپ و صحافی ندارید.

اما آخرین مرحله که توزیع کتاب است ممکن است توسط بعضی ناشرها به پدیدآورنده‌ی کتاب سپرده ‌شود که این کار آفت بزرگی برای آن کتاب است. وقتی ناشر نتواند کتابی را توزیع کند، چگونه مؤلف قادر به انجام چنین کاری خواهد بود؟

اگر در جستجوی ناشری برای نشر کتابتان هستید، در نظر داشته باشید که تکلیف چگونگی پخش (توزیع) آن را هم در گفتگوی اولیه با ناشر روشن کنید.

اغلب کتابفروشی‌ها و حتی مراکز پخش، مستقیماً کتابی برای توزیع از مؤلف دریافت نمی‌کنند، بنابراین اگر ناشر قصد دارد پس از انتشار کتاب، آن را برای خودتان ارسال کند، در نظر داشته باشید که این کار در نهایت به ورزشی کاذب برای شما تبدیل خواهد شد به این شکل که تعدادی کتاب را بزنید زیر بغلتان و راه بیفتید دنبال مشتری و اگر این مرحله درصدی موفقیت داشت، مدتی بعد برابر با همین درصد، راه بیفتید دنبال وصول پول و غالباً به جای دریافت پول، کتاب خود را که به اندازه‌ی روز اول نو نیست پس بگیرید.

مراکز پخش حتی از ناشران دارای تعداد کم کتاب منتشر شده نیز کتاب نمی‌پذیرند تا چه رسد به این که کتاب را از مؤلف قبول کنند.

از سوی دیگر متأسفانه بسیار رایج شده است که افرادی بدون تسلط به یک موضوع درباره‌ی آن به گمان خود کتاب نوشته‌اند! این که فردی ضمن یادگیری مطلبی یادداشت‌برداری کند، هرچند این یادداشت‌ها کامل باشد، به آن کتاب نمی‌گویند و آن شخص نباید تصور کند این یادداشت‌ها را می‌توان به عنوان کتاب منتشر کرد. متأسفانه بسیاری از افرادی که به دنبال ناشر می‌گردند از این دسته اند.

--------------------------

و این هم نوشته دیگری که پیش از این برای اطلاع نویسندگان از مشکلات پخش کتاب در همین وبلاگ نوشته بودم:

روزانه یک تا سه (و حتی بیش از سه) تماس داریم که نویسندگانی از ما می‌خواهند که کتاب های منتشر شده‌ی آن‌ها را پخش کنیم.

این کتاب‌ها یا توسط خود نویسنده منتشر شده اند و یا توسط یک ناشر که خود قادر به پخش کتاب نبوده است (و در هر دو حال با سرمایه‌ی نویسنده!).

متأسفانه نویسندگان پیش از انتشار کتابشان درباره ی امکان توزیع کتاب خود از ناشر سؤال نمی کنند و پس از انتشار،  تازه با مقوله ی پخش آشنا می شوند. (معمولاً پس از این که تمام کتاب های چاپ شده شان را ناشر به خانه ی ایشان فرستاده است!)

این مشکل را اضافه کنید به مشکلی دیگر که عبارت است از این که نویسندگان تصور صحیحی از شانس فروش کتابشان ندارند ...

(و انبوهی مشکل که مطرح شدنشان فرصت زیادی می‌خواهد.)

این چند جمله را نوشتم که اگر در پی انتشار کتابی هستید، ابتدا از ناشرتان بپرسید که خود، کتاب شما را پخش می کند یا نه! و بر این اساس تصمیم بگیرید که با آن ناشر کتاب خود را منتشر کنید یا نه، یا اصلاً کتاب خود را منتشر کنید یا نه، و اگر کتاب خود را به هر حال منتشر می‌کنید، چه تیراژی را برای آن در نظر بگیرید.

برای نویسندگان تلخ است که باور کنند که دشواری پخش کتاب از دشواری نوشتن آن به علاوه‌ی نشر آن بیشتر است. اما یکی باید این حقیقت تلخ را به آن‌ها بگوید! (وقتی نویسنده بودم باور کردن این حرف برایم دشوار بود اما از روزی که نه به عنوان نویسنده بلکه به عنوان ناشر کاملاً وارد حرفه‌ی نشر و پخش شدم هر روز با این واقعیت رو به رو هستم!)

برای این که این حرف ها را باور کنید، بد نیست بدانید که مرکز پخش ما می‌تواند کتاب خوب را به آسانی در حد سالی چند هزارتا پخش کند اما  قادر نیست کتاب بی مشتری را حتی در تعداد کم توزیع کند. (ما قادریم حتی کتاب بی‌مشتری را به تعداد بسیار زیاد در کتابفروشی‌های سراسر کشور توزیع کنیم اما از کتابفروشی به بعدش به خود کتاب بستگی دارد و اگر فروش نرود، برمی گردد سر جای اولش!)

کتاب خوب را یک مرکز پخش ضعیف نمی تواند پخش کند، کتاب بد را حتی یک مرکز پخش قوی هم نمی‌تواند موفقیت آمیز پخش کند.

 کاغذ سفید تا چیزی روی آن چاپ نشده، مشتری نقد دارد اما وقتی روی آن نوشته‌ای چاپ شد فروختنش با اما و اگر و شاید و باید همراه است و اگر فروش برود غالبا می‌شود امضایی روی یک فاکتور و پس از مدتی این فاکتور می شود چک چند ماهه، و این چک چند ماه بعد احتمالا پاس می شود.

اگر می‌خواهید این اما و اگرها و این بایدها و شایدها به زیانتان نباشد، لطفاً اجازه بدهید به غیر از خودتان افراد خبره‌ای پیش از انتشار درباره‌ی کتابتان نظر بدهند!

 


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:شنبه 28 اردیبهشت 1392 | نظرات() 

برچسب ها: مراحل گرفتن مجوز کتاب ، خانه کتاب ، کتابخانه ، ملی ، گرفتن مجوز از وزارت ارشاد ، چه مدارکی لازم است؟ ، نحوه نوشتن قرارداد نشر ، چه قطعی برای کتاب ، مناسب است؟ ، ابعاد کتاب ، حق التالیف ، کپی رایت ، ویراستار ، حروفچین ، تایپیست ، صفحه آرا ، صفحه آرایی ، صفحه بندی ، ویرایش ادبی ، ویرایش علمی ، ابعاد متن ، فاصله ها چه قدر؟ ، چه فونتی برای کتاب؟ ، در طراحی جلد چه نکاتی ، در نظر گرفته شود؟ ، خط برش ، چه فرمتی ، طرح جلد ، ناشر مؤلف ، چاپ دیجیتال ، ریسوگراف ، افست ، دوپلو ، دی آی ، کدام چاپخانه ، مناسبتر؟ ، بهتر ، بهترین ، معیار انتخاب ، چاپخانه مناسب ، تیراژ مناسب کتاب ، لیتوگرافی ، صحافی سرد ، صحافی گرم ، توزیع کتاب ، دایکات ، طلاکوب ، سلفون ، یو وی ، یو وی موضعی ، انواع کاغذ ، قیمت کاغذ ، ابعاد کاغذ ، چیست؟ ، چه فرقی؟ ، انواع ، مقوا ، گلاسه ، مات ، براق ، راهنمای چاپ و نشر ، پخش کتاب ، قطع خشتی ، قطع پالتویی ، قطع جیبی ، قطع وزیری ، قطع رحلی ، قطع سلطانی ، قطع غیرمعمول ، بیاضی ، اندازه کاغذ ، دو ورقی ، چهار و نیم ورقی ، راهنمای چاپ کتاب ، مراحل چاپ کتاب ، خدمات نشر ، هزینه چاپ کتاب ، گرفتن مجوز ، گرفتن فیپا ، گرفتن شابک ، مشاوره چاپ کتاب ، مشاوره نشر ، چاپ کتاب با سرمایه ناشر ، چاپ کتاب با هزینه ناشر ، جستجوی ناشر ، چاپ کتاب با سرمایه مؤلف ، تیراژ کم ، تیراژ پایین ، تیراژ اندک ، شرایط چاپ کتاب ، قرارداد چاپ کتاب ، ناشر ، چاپخانه ، پیشنهاد چاپ کتاب ، پوینت ، فونت ، کتاب درسی ، کتاب دانشگاهی ، ناشر دانشگاهی ، کتاب فنی ، نرم افزار ، مهندسی ، شیمی ، مکانیک ، عمران ، معماری ، چه ناشری ،
یکشنبه 3 شهریور 1392 09:42 ب.ظ
اموزنده بود. ممنون

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic