شنگن، کشورهای عضو پیمان شنگن، ویزای شنگن، مدارک لازم برای ویزای شنگن، کدام کشور آسانتر ویزا می‌دهد، امکان ریجکت شدن، پرسش‌های رایج ویزا

جمعه 4 اسفند 1391  06:24 ب.ظ

نوع مطلب :جهانگردی ،

 اگر شما از یک کشور عضو شنگن ویزا بگیرید، می‌توانید به آن کشور وارد شوید و برای رفتن از آن کشور به کشور دیگر عضو شنگن به داشتن ویزای دیگری نیاز ندارید.

طبق قانون باید ورود شما به کشوری باشد که از آن ویزا دریافت کرده‌اید، اما برخی کشورها به ویژه اگر برای بار دوم یا بیشتر باشد که ویزای شنگن دریافت کرده‌اید  در این زمینه سخت‌گیری نمی‌کنند، مثلاً ممکن است  بجز موارد استثنایی - با داشتن ویزای شنگنی که از ایتالیا دریافت کرده‌اید، وارد یونان شوید. (اما چون یونان در صدور ویزا از ایتالیا سهل‌تر عمل می‌کند، برعکس آن ریسک بیشتری دارد)

به هر حال توصیه می شود از همان کشوری تقاضای ویزا کنید که می خواهید به آن کشور وارد شوید و قصد اقامت شما در آن کشور بیش از نیمی از کل زمان مسافرت باشد. (به علت کم بودن ریسک، وقتی که آژانسی به صورت گروهی افراد را به سفر می‌برد، رایج است که این نکته نادیده گرفته ‌شود اما گرچه احتمال بروز مشکل زیاد نیست، بزرگی مشکل (در صورت وقوع) در حدی است که ارزش ریسک کردن ندارد)

نکته‌ی دیگر این که اگر شما از کشور "الف" ویزا بگیرید اما به کشور "ب" وارد شوید و از کشور "ب" یا هر کشور غیر از "الف" خارج شوید، و معلوم باشد که دست کم نیمی از اقامت شما در کشور "الف" نبوده است، بسیار محتمل است که بار بعد کشور "الف" به شما ویزا ندهد.

بنابر این اگر شما قبلاً از کشور "الف" ویزا گرفته‌اید و به کشور "الف" وارد نشده یا از آن خارج نشده باشید، اکنون بهتر است از کشوری غیر از "الف" تقاضای ویزا کنید. (در این حالت با وجود این که انتظار دارید که داشتن ویزای شنگن قبلی برای شما مزیت باشد، یک نکته‌ی منفی به شمار می‌رود که البته درصورت وجود امتیازهای مثبت قابل توجه، می‌تواند خنثی شود)

اکیداً توصیه می کنم از ارائه رزروهای غیر معتبر به سفارتخانه ها خودداری نمایید و از ارائه هر اطلاع نادرست و غیر صادقانه بپرهیزید. متاسفانه رایج است که برخی آژانس ها پیشنهاد می دهند که شخص رزرو هتل گران قیمتی را برای سه شب بگیرد و بعد از دریافت ویزا این رزرو را کنسل و هتل ارزان قیمتی را جایگزین کند. من شخصاً با چنین کاری مخالفم و پیشنهاد می کنم که دقیقاً رزرو همان هتلی که قصد اقامت در آن را دارید ارائه دهید.

در هر زمان، کشورهایی از منطقه‌ی شنگن که از نظر اقتصادی بیشتر به توریسم توجه دارند در صدور ویزا سهل‌تر عمل می‌کنند، اما این نکته به این معنی نیست که به فردی که معتبر به نظر نمی‌رسد ویزا داده شود.

معتبر به نظر رسیدن متقاضی ویزا از روی عواملی تشخیص داده می‌شود که نشان دهد شخص اولاً در کشور خود شرایطی دارد که به کشور خود باز خواهد گشت، دوم این که شخص از نظر مالی در وضعیتی است که در کشور مقصد پول خرج خواهد کرد.

تشخیص این که شخص شرایطی دارد که به کشور خود باز خواهد گشت یا نه، بر اساس شغل شخص (و در برخی موارد اموال غیر منقول وی) صورت می‌گیرد که به صورت اسناد رسمی به سفارت ارائه می‌شود. (برخی سفارتخانه‌ها ترجمه‌ی رسمی آن‌ها را، برخی اصل آن‌ها (و گاه نخست کپی آن‌ها و در صورت نیاز اصل آن‌ها) را بدون نیاز به ترجمه مطالبه می‌کنند، به ترتیب مانند سفارت یونان و ایتالیا) (توجه: هرگونه تقلب در ارائه‌ی سند در صورت مشخص شدن، سبب ریجکت شدن می‌شود)

تشخیص این که شخص از نظر مالی در وضعیتی است که در کشور مقصد پول خرج خواهد کرد یا نه، می‌تواند بر اساس شغل وی، گواهی حساب بانکی وی، و یا مدارک ارائه شده مانند رزرو یک هتل معتبر در کشور مقصد باشد.

(آن چه در این جا مطرح می‌شود برای دریافت ویزا به عنوان توریست است و در حالتی که شخصی حقیقی یا حقوقی برای شما دعوتنامه فرستاده است میزان اعتبار دعوت کننده تاثیرگذار است. همچنین اگر توریست از طریق آژانس مسافرتی تقاضای ویزا می‌کند، اعتبار آژانس و حسن سابقه‌ی آن نقشی تأثیرگذار دارد مثلاً در صورتی که یک شرکت معتبر مرتبط با کار شما از شما دعوت کرده باشد در بررسی مدارک شما سختگیری کم‌تری می‌شود، همچنین در ایامی که در کشور مقصد نمایشگاه معتبری وجود دارد و شما مدرک معتبری ارائه می‌دهید که نشان می‌دهد شغل معتبری دارید که به نمایشگاه مربوط است.)

با توجه به این که تورهای آژانس های مسافرتی در برخی مقصدها از جمله اروپا، بسیار گرانتر از هزینه سفر مستقیم شخص به همان مقصد می باشد، در صورتی که شرایط زیر را دارا هستید، نیازی به گرفتن تور ندارید:

1- آن قدر مدارک شما معتبر هستند که احتمال صدور ویزا برای شما زیاد باشد.

2- به زبان کشور مقصد، یا دست کم به زبان انگلیسی آشنایی کافی دارید.

3- این نخستین تجربه سفر شما نباشد.

4- در باره کشور مقصد، مکان های دیدنی، فرهنگ و خصوصیات کشور مقصد به اندازه کافی از منابع معتبر - تاکید می کنم منابع معتبر، نه هر نوشته ای در وب - مطالعه کرده باشید یا از شخص با تجربه ای در این زمینه اطلاعات دقیق کسب کرده باشید.

5- برای خرید بلیت و گرفتن هتل، از طریق آژانس معتبر اقدام نمایید.

در این صورت هزینه اولیه شما نسبت به گرفتن تور، تا حدود نصف کاهش می یابد و لازم است بخشی از این نصف هزینه به دست آمده از صرفه جویی را در مقصد خوب خرج کنید.

 ادامه دارد...

برخی مطالب تقریباً مرتبط:


پیش از انتخاب تور مورد نظرتان، به اندازه کافی تحقیق کنید. بین باز و بسته بودن برخی آژانس ها فاصله ی زیادی نیست.

انواع آژانس مسافرتی و چند صغری و کبری برای انتخاب آژانس بهتر:

کشورهای عضو پیمان شنگن ، کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند اما عضو پیمان شنگن نیستند، کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، عضو پیمان شنگن هستندنوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:چهارشنبه 19 شهریور 1393 | نظرات() 

برچسب ها: شنگن ، کشورهای عضو پیمان شنگن ، اتحادیه اروپا ، منطقه‌ی یورو ، ویزای شنگن ، مدارک لازم برای ویزای شنگن ، کدام کشور آسانتر ویزا می‌دهد ،
محمد حسین
یکشنبه 20 اسفند 1391 08:56 ب.ظ
سلام. یه سوال داشتم. ایا در ایرلاین های مخالف خارجی یا داخلی وزن مسافر اهمیت دارد؟ مثلا یک فرد بالای 150 کیلوگرم همان نوع بلیط را میگیرد که یک فرد معمولی با وزن معمول میگیرد؟ یا حتما باید کلاس پروازی خاصی را بگیرد؟
پاسخ بهزاد پاکروح : سلام. در نخستین فرصت مطلبی در این باره خواهم نوشت. پیروز باشید
س
جمعه 18 اسفند 1391 01:17 ب.ظ
سلام اقای پاکرو
در مورد تور کشور مصر اطلاع دارید؟ به ایرانی ها ویزا می دن؟ اگر بله چه اژانسی تورش رو داره؟ متشکرم
پاسخ بهزاد پاکروح : سلام. مطلبی در این باره در وبلاگ نوشته ام. به زودی نوشته را تکمیل خواهم کرد. پیروز باشید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic