سفر به برلین، بخش 1 از X

جمعه 16 فروردین 1392  01:15 ق.ظ

نوع مطلب :جهانگردی ،

تا سال 1871 آلمان به شکل یک کشور واحد نبود و پایتختی نداشت. در سال 1871 برلین به عنوان پایتخت آلمان انتخاب شد و تا پایان جنگ جهانی دوم (بجز زمانی کوتاه که در زمان جنگ برلین آسیب جدی دیده بود و ویمار weimar  در عمل نقش پایتخت آلمان را داشت)، پایتخت آلمان بود. در سال 1945 آلمان توسط متفقین (آمریکا، فرانسه، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی) اشغال شد و همچنان برلین به عنوان پایتخت آلمان باقی ماند.

پس از اشغال توسط متفقین، برلین به چهار بخش تقسیم شد که هر بخش زیر سلطه ی یکی از اشغالگران بود، در 1948 سه بخش تحت سلطه ی آمریکا، فرانسه و بریتانیا یکی شدند و بخشی دیگر در اختیار اتحاد جماهیر شوروی بود.

در سال 1949 آلمان به دو کشور تقسیم شد:

آلمان غربی Federal Republic of Germany  West Germany =

که بن Bonn  پایتخت آن بود،

و آلمان شرقی East Germany =  German Democratic Republic

که پایتخت آن برلین Berlin بود.

ساکنان بخش شرقی برلین که تحت نفوذ روس ها بود به تدریج و روزافزون به بخش غربی برلین که هنوز با وجود این که در آلمان شرقی قرار داشت در اختیار غربی ها بود مهاجرت می کردند که این موضوع سبب نارضایتی کمونیست ها بود و بالاخره در 13 اوت 1961 آلمان شرقی بدون اعلام قبلی دیواری به طول 155 کیلومتر را که 45 کیلومتر آن درون شهر قرار داشت (نخست با ایستادن سربازان مسلح و سیم خاردار و به تدریج با دیوار بتون آرمه) بین برلین شرقی و غربی ایجاد کرد. در این هنگام با این که برلین غربی در آلمان شرقی قرار داشت در حصاری محصور بود.

در این ایام تا سال 1989 که دیوار برلین فرو ریخت (و تا زمان اتحاد دو آلمان) همچنان برلین پایتخت آلمان شرقی و بن پایتخت آلمان غربی بود.

در سال 1990 دو آلمان متحد شدند و برلین پایتخت آلمان شد با این وجود دولت تا پیش از روز 19 آوریل 1999 در بن مستقر بود.

هنوز هم با وجود این که برلین پایتخت آلمان است، 8000 کارمند بلند پایه دولت (از 18000نفر) در بن به کار مشغولند.

امروز از دیوار برلین در بخش های مختلف شهر بخش های کوتاه و بلند مختلفی باقی نگاه داشته شده است و جهانگردان به بازدید از آن می پردازند. همچنین قطعات مختلفی از این دیوار در موزه های مرتبط نگه داری می شود و در طول شهر، در مسیری که این دیوار قرار داشته است همچنان با رنگ یا پوششی متفاوت، یادآور نجات از دوران سیاه گذشته، نشانه گذاری شده است.


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 16 فروردین 1392 | نظرات() 

برچسب ها: پایتخت آلمان ، آلمان شرقی ، آلمان غربی ، دیوار برلین ، برلین شرقی ، برلین غربی ، بن ،
کیوان
جمعه 16 فروردین 1392 03:23 ق.ظ
tnx

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic