تشریح مكانیكی و متالورژیكی مخازن تحت فشار و مبدل‌های حرارتی پالایشگاه گازی

دوشنبه 26 فروردین 1392  07:28 ق.ظ

تشریح مكانیكی و متالورژیكی مخازن تحت فشار و مبدل‌های حرارتی پالایشگاه گازی

در اوایل خرداد 92 منتشر می شود.

تلفن مرکز پخش: 66400235-021

معرفی كتاب: 

این كتاب بر مبنای واحدهای فرآیندی پالایشگاه‌های گاز ترش، مانند ایلام، خانگیران و پالایشگاه‌های 6و7و8 پارس جنوبی، نگاشته شده است و هدف از نگارش آن آشنایی با نحوه محاسبات استحكام مكانیكی اجزای تحت فشار تجهیزات ثابت پالایشگاه‌های گاز و تشریح مواد به كار رفته در آنها می‌باشد. امروزه گسترش نرم‌افزارهای قدرتمندی همچون Pvelite و Compress باعث شده كه بسیاری از طراحی‌ها بر اساس روش‌های كامپیوتری صورت می‌گیرد و لذا در ابتدای امر ممكن است چنین به نظر رسد كه آشنایی با محاسبات استحكام مكانیكی لازم نباشد. ولی تجربه نشان داده كه این چنین نبوده و ورود به مباحث محاسباتی مسائل مكانیكی، تاثیر به سزایی در نگرش صحیح به ضرایب مختلف طراحی دارد. علی رغم پیچیدگی‌های نرم‌افزارها، در نهایت این مهندس طراح می‌باشد كه بر اساس تجربیات و قضاوت مهندسی، طراحی را نهایی می‌نماید. این امر در صورتی به درستی انجام می‌شود كه مهندس طراح در اوایل ورود به عرصه طراحی، تاثیر متقابل عوامل مختلف را در طراحی فرا گرفته باشد. نهایتا مهندس طراح پس از فراگیری محاسبات، باید بر روش‌های كامپیوتری مسلط باشد چرا كه توسط نرم افزارها طراح به سرعت می‌تواند تاثیر تغییرات ضرایب را بر پروژه خود بداند.

علاوه بر این، نرم‌افزارها برای تحلیل بعضی مسائل از كتاب‌ها و مراجع مختلفی استفاده می‌نمایند كه همه آنها را در یك مرجع بطور كامل نمی‌توان یافت. در این خصوص می‌توان به مواردی چون محاسبه نیروی برشی، ممان خمشی و ضرایب لازمه كدهای UBC و ASCE و یا محاسبات Saddle مخازن افقی اشاره نمود كه در كمتر كتابی می‌توان آن‌ها را به صورت منسجم و یكپارچه یافت. همچنین در قسمت‌هایی از كتاب تفاوت‌های مفهومی كد ASME Sec. VIII Div.1 با Div.2 در مواردی همچون معیارهای محاسبات تنش و تعیین تنش مجاز، معرفی دسته‌های تنش در Div.2 و معیار پذیرش تركیب تنش‌ها قید شده است.       

در كنار محاسبات مطروحه، در بخش‌هایی به توضیحات مبدل‌های حرارتی پوسته- لوله از نوع تیوب شیت ثابت و تیوب شیت متحرك و مبدل‌های هوا خنك پرداخته شده است. یكی دیگر از مهمترین موضوع‌هایی كه در پالایشگاه‌های گاز ترش مطرح است مباحث متالورژیكی مواد، روش‌های جوشكاری و پوشش دهی و مسائل كنترل كیفی می‌باشد كه در انتهای هر بخش بسته به موضوع مطالب مفیدی در این ارتباط بیان شده است.   

بطور خلاصه روند ارائه مطالب به این صورت است كه هر بخش به یك واحد فرآیندی اختصاص داشته و در ابتدای هر بخش، توضیح مختصر فرآیندی به همراه فلودیاگرام‌های فرآیندی ارائه شده و سپس شرح مسائل تئوری و عملی محاسباتی برای تجهیزات مهم واحد فرآیندی مزبور ذكر شده است. در هر واحد بسته به موضوع سعی شده دو تجهیز مهم انتخاب و مباحث محاسباتی / متالورژیكی آن‌ها شرح داده شود. نظر به اینكه اكثر مخازن تحت فشار پالایشگاه بر اساس كد ASME Sec.VIII Div.1 طراحی و ساخته می‌شوند لذا اكثر مطالب كتاب نیز بر اساس كد مزبور نگاشته شده است. با این حال با توجه به اینكه تعدادی از مخازن پالایشگاه بر اساس كدهای BS PD5500 و كد ASME Sec.VIII Div2 طراحی و ساخته می‌شود لذا یكی از بخش‌های كتاب اختصاص به موضوع طراحی و ساخت مخازن مطابق كد PD5500 دارد كه در آن توضیحات كلی محاسباتی و نحوه‌ی حل مسائل شامل بار تناوبی مطابق كد PD5500 قید شده است.

در روند نگارش كتاب سعی شده مباحث از مطالب ساده شروع شده و به مسائل مهم‌تر ختم شود. در كلیه بخش‌ها عناوینی همچون مشخصات طراحی و متریال‌های مورد استفاده، ضخامت اجزا، بحرانی‌ترین حالت تركیبی بارگذاری، لزوم تست ضربه و عملیات حرارتی مطرح شده است و در عین حال با توجه به شكل و سرویس تجهیز، مطالب خاصی مانند محاسبات زلزله، باد، بارهای تناوبی و ... بطور تفصیلی از مراجع مختلف ارائه شده و محاسبات سازنده بصورت گام به گام بررسی شده است.  اغلب محاسبات سازنده توسط نرم افزارهای Pvelite و Compress و بعضا Advanced pressure vessel صورت گرفته‌ و در مواردی كه نیاز به تحلیل تنش عددی بوده از نرم‌افزارهای المان محدود مانند ANSYS و بعضا NISA استفاده شده است. بنابراین مباحث مطرح شده در این كتاب از اطلاعات سازنده كه در واقع خروجی نرم افزارهای فوق می‌باشد، برداشت شده است.

در انتها لازم به ذكر است كه علی رغم اینكه در بخش‌های مختلف كتاب، از بندهای كدهای طراحی استفاده شده،  ولی این كتاب جنبه تفسیر كد نداشته و لازم است دانش‌پژوهان محترم در تمامی موارد، پاراگراف‌های كد را به دقت مطالعه نموده و رویه‌های محاسباتی آن را دنبال نمایند. 

این كتاب برای مهندسین مكانیك و دانشجویان رشته مهندسی مكانیك كه در زمینه صنایع نفت و گاز فعالیت می‌نمایند و یا علاقمند به تحلیل و محاسبات مخازن تحت فشار هستند بسیار مفید بوده و علاوه بر معرفی نرم‌افزارهای مطرح در این زمینه روند طی شده در طراحی تجهیزات تحت فشار را توسط طراحان متخصص در این صنعت به صورت گام به گام مورد بررسی قرار می‌دهد.  


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 27 اردیبهشت 1392 | نظرات() 

برچسب ها: تشریح مكانیكی ، متالورژیكی ، مخازن تحت فشار ، مبدل‌ حرارتی ، پالایشگاه گازی ،
م. نجفی
سه شنبه 27 فروردین 1392 11:11 ب.ظ
استاد خدا قوت.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات