برنامه نویسی برای مهندسان شیمی (C، C++، MATLAB)

سه شنبه 7 خرداد 1392  10:04 ب.ظ

برنامه نویسی برای مهندسان شیمی  (C، C++، MATLAB)

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: محمد مفیدفر

قطع: رحلی

تعداد صفحه: 280

بها: 15000 تومان

شابك: 9786005716368

رده‌بندی  دیویی: 0285536/660

رده‌بندی كنگره: 4ب2ك/184 TP


مرکز پخش: 66966925

فهرست

فصل 1- مقدمه‌ای بر ساختار MCNP


فصل 2- نصب برنامه


فصل 3- ساختار فایل ورودی MCNP4C


فصل 4- کارت سلول


فصل 5- کارت سطوح


فصل 6- کارت داده

 

فصل 7- چگونگی اجرای برنامه


 

مقدمه

MCNP کد مونت کارلویی N ذره‌ای چندمنظوره بوده که می‌تواند برای محاسبات ترابرد فقط نوترون؛ فقط فوتون؛ فقط الکترون؛ ترابرد حالات جفت شده‌ی نوترون/ فوتون/ الکترون؛ نوترون/ فوتون؛ فوتون/ الکترون و الکترون/ فوتون مورد استفاده قرار گیرد.

از موارد کاربرد MCNP می‌توان به استفاده از آن در حفاظت در برابر تابش و دزیمتری، محاسبات شیلد کردن تشعشعات مختلف، رادیوگرافی، فیزیک پزشکی، ایمنی بحرانیت هسته‌ای، طراحی و تحلیل آشکارسازها، اکتشاف نفت (Nuclear Oil Well Login)، طراحی هدف در شتاب‌دهنده‌ها، طراحی راکتورهای شکافت و همجوشی و آلودگی‌زدایی، نام برد. MCNP توانایی پیکره‌بندی و شبیه‌سازی سه‌بعدی مواد را درون سلول‌هایی که با سطوح درجه‌ی یک و دو و نیز در بعضی حالات (مانند چنبره و بیضوی) درجه‌ی چهار مرزبندی شده‌اند، دارد. توانایی محاسبه‌ی ویژه‌ی مقادیر سیستم‌های حاوی مواد شکافت‌پذیر (keff) نیز یکی از خصوصیات ارزشمند کد است. یکی دیگر از نقاط قوت MCNP داشتن اطلاعات مربوط به انرژی‌های پیوسته است.

تمام انواع واکنش‌هایی که نوترون‌ها در برخورد با هسته دارند (شکافت، پراکندگی الاستیک، پراکندگی غیر الاستیک و ...) در کد MCNP در نظر گرفته شده و کتابخانه‌های سطح مقطع این برهم‌کنش‌ها موجود است.

در کد، برای اندرکنش فوتون‌ها، پراکندگی‌های همدوس و ناهمدوس، امکان گسیل فلوئورسانس پس از جذب فوتوالکتریک، تولید زوج (الکترون پوزیترون)، گسیل در محل نابودی زوج و تابش ترمزی در نظر گرفته شده و کتابخانه‌های آن‌ها وجود دارد.

خصوصیت‌های ارزشمند و مهمی که MCNP را بسیار فراگیر کرده و استفاده از آن را آسان کرده است، توانایی کد در تولید چشمه‌های عمومی، سطحی، حجمی و چشمه‌های بحرانیت، رسم هندسه‌ی ورودی و رسم خروجی برنامه، توانایی به‌کارگیری روش‌های کاهش واریانس، انعطاف‌پذیر بودن ساختار محاسبات خروجی و یک مجموعه‌ی وسیع از داده‌های سطح مقطع است.

برنامه‌ی ورودی که توسط کاربر تولید و تعریف می‌شود، متعاقباً توسط کد MCNP خوانده می‌شود. فایل ورودی شامل اطلاعاتی درباره‌ی فضای مسأله از قبیل خصوصیات هندسه، توصیف مواد، انتخاب سطح مقطع‌ها، مکان و مشخصات چشمه‌ی نوترون، فوتون یا الکترون، نوع جواب خواسته شده یا توصیف Tally و تکنیک‌های کاهش واریانس استفاده شده برای بهبود بازده‌ی محاسبات و یا کاهش زمان انجام محاسبات است.

این نرم‌افزار محصول Oak Ridge National Laboratory است و این مجموعه یک راهنمای کاربردی برای کاربرد MCNP4C توسط دانشجویان رشته‌های فیزیك هسته‌ای، مهندسی هسته‌ای، پزشكی هسته‌ای و دیگر رشته‌های مرتبط با علوم هسته‌ای است.


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 

برچسب ها: C ، C++ ، MATLAB ، برنامه نویسی ، مهندسی شیمی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic