برنامه‌نویسی حرفه‌ای نرم‌افزار FLUENT

جمعه 10 خرداد 1392  11:17 ب.ظ

برنامه‌نویسی حرفه‌ای نرم‌افزار  FLUENT

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: محمود سالاری

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 264

بها: 12000 تومان

شابك: 9786005716887

رده‌بندی دیویی: 0028553/620

رده‌بندی كنگره: 16س8ف/5/345 TA


مرکز پخش: 66966925

مقدمه‌

با گذشت بیش از یک دهه از ورود نرم‌افزار فلوئنت به جامعه علمی، دانشگاهی و صنعتی کشور و وجود نیاز محققین به قابلیت‌های برنامه‌نویسی این نرم‌افزار و دخل و تصرف در توابع داخلی این نرم‌افزار، هنوز مترجمان توانمند موضوعات فنی مهندسی ترجمه‌ای جامع از این قابلیت نرم‌افزار فلوئنت را ارائه نداده‌اند و محققین و دانشجویان موضوعات سیالاتی و انتقال حرارتی بسیاری از مشکلات خود را به سختی فراوان حل و فصل می‌نمایند. شاید دلیل عدم انجام چنین ترجمه‌ای، تخصصی بودن مفاهیم مطرح‌شده در این راهنما بوده است و چنین به نظر می‌رسد که بدون شناخت کافی از مفاهیم علمی روش‌های حل عددی، "دینامیک سیالات عددی، CFD" و "روش‌ها و فنون برنامه‌نویسی" عملاً این امر میسر نبوده است. در همین راستا و پس از بررسی‌های زیاد و نظر‌سنجی‌های مختلف از محققین و علاقه‌مندان این موضوع، این نتیجه حاصل شد که ارائه‌ی یک "ترجمه‌ی صرف" از"UDF Fluent Manual" نمی‌تواند نیاز خوانندگان را برطرف نماید و نیاز به تألیف کتابی است که در آن مفاهیم و اصطلاحات تخصصی این زبان برنامه‌نویسی و واژگان تخصصی روش‌های عددی CFD، ابتدا به صورت کامل تشریح شوند تا نیاز‌های اولیه آن‌ها برای ارتباط با این فضای برنامه‌نویسی برطرف گردد. پس از ارائه‌ی این مبانی است كه می‌توان به معرفی توابع برنامه‌نویسی ارائه‌شده در راهنمای نرم‌افزار پرداخت. بر همین مبنا در این کتاب، بسیاری از موضوعات پایه‌ای بسط‌ داده‌شده و ترتیب ارائه‌ی مطالب و معرفی توابع این نرم‌افزار از مبتدی به پیشرفته بوده است. از آن‌جا که هر روزه توابع این نرم‌افزار در حال گسترش می‌باشند و بنابراین می‌باید کاربران از "UDF Fluent Manual" همواره به عنوان مرجع توابع جدید استفاده نمایند. در این کتاب سعی شده است تا به جای پرداختن به جزئیات توابع این نرم‌افزار، منطق حاکم بر این زبان برنامه‌نویسی و ساختار داده‌های نرم‌افزار فلوئنت به صورت مبسوط بیان شوند و پس از یادگیری این مفاهیم و تسلط نسبی به فنون برنامه‌نویسی این نرم‌افزار، هر تابع جدیدی هم که ارائه شود در همین قالب و با مراجعه به منوال فوق قابل بهره برداری خواهد بود. به عبارت ساده این کتاب تلاش دارد تا به شما " اصول رانندگی" را بیاموزد و نه این که مشخصات فنی ماشین‌های مختلف ساخته شده را تشریح نماید.

رشد سریع و توسعه مرزهای دانش در موضوعات مختلف علم باعث شده تا شرکت‌های تولید‌کننده‌ی نرم‌افزارهای کامل مهندسی و کاربردی (نظیر فلوئنت) به این نتیجه برسند که ارائه‌ی منوهای مختلف و مدل‌های مختلف محاسباتی در یک نرم‌افزار، هر قدر هم که متنوع باشند، باز هم جواب‌گوی بسیاری از نیازهای محققین نخواهد نمود. به همین دلیل چاره‌ای جز ارائه‌ی بستری برای برنامه‌نویسی محققین در محیط این نرم‌افزارها ندارند و می‌باید بسیاری از توابعی را که قبلاً به صورت " فضای بسته" در اختیار کاربران می‌گذاردند به صورت کاملاً "باز" در اختیار آن‌ها قرار دهند. قابلیت "برنامه‌نویسی برای فلوئنت" نیز یکی از همین موارد است که شرکت ANSYS-FLUENT آن‌ را در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار داده است.

از طرفی ممکن است بسیاری از اساتید این شکوه را داشته باشند که چرا در کشور ما به جای توجه به کد‌های زبان اصلی تحقیقاتی، به سمت نرم‌افزارهای نسبتاً بسته‌ای همچون فلوئنت تمایل بیشتری وجود دارد. البته این نگرانی خود جای تأمل دارد. به نظر این‌جانب دلایل این رویکرد عبارتند از:

1) هر شبیه‌سازی عددی دارای سه بخش "پیش‌پردازش" ، "پردازش" و "پس‌پردازش" می‌باشد و زمان انجام یک کار عددی برابر با مجموع زمان‌های صرف‌شده برای این سه مرحله است. در حل‌های عددی معمولاً در مرحله "پیش‌پردازش" بیشترین زمان صرف تهیه یک شبکه محاسباتی مناسب می‌شود و در این خصوص می‌باید اذعان شود که با وجود نرم‌افزارهایی همچون "Gambit, " دیگر مهندسین و محققین رشته‌های مهندسی تمایلی ندارند تا یک برنامه تولید شبکه محاسباتی بنویسند زیرا زمان کار در این حالت بسیار کوتاه‌تر است. همین دلایل نیز برای مرحله "پس‌پردازش" پابرجا می‌باشد.

2) اگر نرم‌افزار فلوئنت را بدون قابلیت "برنامه‌نویسی" مد نظر قرار دهیم نگرانی مطرح شده فوق بسیار صحیح است لیکن با وجود این قابلیت این نگرانی کمتر شده زیرا هر محققی با نوشتن یک برنامه‌ی مختصر می‌تواند انتظار خود از حل عددی را به نرم‌افزار فلوئنت و پروسه‌ی حل عددی اعمال نماید.

3) البته نوشتن برنامه‌ها به زبان‌های اصلی، می‌باید در دروس مرتبط دانشگاهی تمرین شود و بدون شناخت مفاهیم پایه CFD، عملاً محققین درک صحیحی از اتفاقات داخل این نوع نرم‌افزارها نیز نخواهند داشت.

این کتاب که در مرحله‌ی تصمیم‌گیری و تألیف با چالش‌های بسیاری رو به رو بوده و نهایتاً پس از چهار سال تلاش به ثمر نشسته است هدیه‌ای است ناقابل به علاقه و عطش خیل دانشجویان و محققینی که خود را محدود به مرزهای محدود و قابلیت‌های استاندارد هر نرم‌افزاری (همچون فلوئنت) نمی‌نمایند و سعی در حل مسائل پیچیده در زمینه‌های مختلف مهندسی (دینامیک سیالات و انتقال حرارت) دارند.

فهرست مطالب

فصل اول مقدمه‏ای بر برنامه‌نویسی در فلوئنت


فصل دوم برنامه‌نویسی UDF برای فلوئنت


 فصل سوم: كامپایل نمودن برنامه‏های UDF  

 

فصل چهارم:فعالسازی توابع UDF در فضای فلوئنت   


 فصل 5: برنامه‌نویسی توابع UDF در قالب مثال‌های کاربردی  


فصل6: مسائل نمونه با کاربرد توابع  UDF  نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات