برنامه‌ریزی تعمیرات پیش‌گیرانه و پیش‌گویانه ماشین‌های دوّار

جمعه 10 خرداد 1392  11:23 ب.ظ

برنامه‌ریزی تعمیرات پیش‌گیرانه و پیش‌گویانه ماشین‌های دوّار

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: محمدرضا فیروزپور

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 200

بها: 9000 تومان

شابك: 9786005716924

رده‌بندی دیویی: 811/621

رده‌بندی كنگره: 4ب9ف/1058 TJ

مركز پخش: 66400235

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: محمدرضا فیروزپور

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 200

بها: 9000 تومان

شابك: 9786005716924

رده‌بندی دیویی: 811/621

رده‌بندی كنگره: 4ب9ف/1058 TJ


مرکز پخش: 66966925


پیش‌گفتار كتاب

تحولات و تغییرات عظیمی که در واحدهای صنعتی در ابعاد مختلف به وجود ‌آمده ‌است سبب گشته تا روش‌ها و سیستم‌های نوین جایگاه ارزشمند در این میان به خود اختصاص دهند و تلاش در زمینه‌ی استقرار چنین سیستم‌هایی سبب حرکت به سمت بهبود، کارآمدی و در نتیجه بهره‌وری بیشتر شده است.

مانند تمام مفاهیم موجود در علم و تکنولوژی درگاه ورودی به این حوزه (تعمیرات و نگه‌داری) نیز با تعریف نگه‌داری و تعمیرات آغاز می‌شود و این به جهت وجود تصورات غلط بسیاری است که در این حوزه مطرح می‌شود. متأسفانه این تصورات غلط در ذهن بسیاری از مدیران و حتی کارشناسان و شاغلان در امر نگه‌داری و تعمیرات نیز وجود دارد. اساساً نگه‌داری و تعمیرات، تنها حوزه‌ی نگه‌داری و تعمیرات پیش‌گیرانه را شامل نمی‌شود، اگرچه این حوزه یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های نگه‌داری و تعمیرات است. نگه‌داری و تعمیرات، روغن‌کاری نیست. اگرچه روغن‌کاری  یکی از فعالیت‌ها و اقدامات مقدماتی در حوزه نگه‌داری و تعمیرات است، نگه‌داری و تعمیرات یک اقدام بحرانی و سریع برای تعمیر دستگاه‌ها نیست؛ اگرچه سرعت بالا در اجرای فعالیت‌های نگه‌داری و تعمیرات یکی از شاخص‌های مهم در این زمینه ‌است. نگه‌داری و تعمیرات یک هنر است؛ چرا که پیش از وقوع یک مشکل و هم‌چنین در هنگام وقوع آن، توانایی انتخاب رویکردها و فعالیت‌های مختلف وجود دارد. بنابراین مدیران، سرپرستان و کارشناسان و ﻣﺴﺆولان نگه‌داری و تعمیرات از نقش پررنگ‌تری نسبت به سایر پارامترهای دیگر حتی ماهیت مشکل ایجاد‌شده برخوردار خواهند بود.

هزینه‌های نگه‌داری و تعمیرات، در مجموع، بخش عمده‌ای از هزینه‌های تولید را در بر می‌گیرد. با توجه به نوع صنعت مورد بررسی، این هزینه چیزی حدود ۱۵ تا ۶۰ درصد هزینه محصول تولید شده را در بر می‌گیرد. تحقیقات نشان داده ‌است که حدود ۳۳ سنت از هر دلار که برای فعالیت‌های نگه‌داری و تعمیرات هزینه می‌شود، مربوط به فعالیت‌های غیر ضروری در حوزه‌ی نگه‌داری و تعمیرات می‌باشد این در حالی است که صنایع آمریکا سالانه حدود ۲۰۰ بیلیون دلار برای نگه‌داری و تعمیرات تجهیزات خود هزینه می‌نمایند. این به آن معنی است که مدیریت صحیح فرآیند نگه‌داری و تعمیرات، سالانه، ۶۰ بیلیون دلار صرفه‌جویی در این حوزه را به همراه خواهد داشت. ژاپنی‌ها با درک اهمیت ویژه‌ای که در مدیریت فرآیند نگه‌داری و تعمیرات در سیستم‌های تولیدی احساس می‌کردند، اقدام به طراحی سیستم‌های مختلف نگه‌داری و تعمیرات، از جمله TPM نمودند و آن را به عنوان یکی از زیر سیستم‌های سه‌گانه تولید ناب به جهان معرفی نمودند.

افزایش روز افزون بهای لوازم یدکی و بروز مشکلات اقتصادی در تمامی کشورهای صنعتی و در حال توسعه، بهره‌گیری از تعمیرات پیش‌گویانه را به دلیل تأثیر چشم‌گیر آن در کاهش هزینه‌ها، از جمله جلوگیری از خاموش شدن غیر مترقّبه‌ی ماشین‌ها که منجر به توقف خط تولید و در پی آن کاهش تولید و نیز صدمات جبران‌ناپذیر به ماشین‌ها می‌شود را الزامی نموده است. و در این میان کاربرد تکنولوژی جدید ارتعاش‌سنجی مکانیکی در سیستم تعمیرات پیش‌گویانه‌ی ماشین‌های دوّار، که تحول عظیمی در برنامه‌ریزی تعمیرات به وجود آورده است، بیش از گذشته نمایان می‌شود.

خوانندگان با مطالعه این کتاب می‌توانند به بررسی سیستم‌های تعمیرات و نگه‌داری موجود در واحد‌های صنعتی پرداخته و در خصوص نحوه‌ی استقرار روش نوین برنامه‌ریزی تعمیرات پیش‌گویانه مبتنی بر آنالیز ارتعاشات برای تجهیزات دوّار (پمپ‌ها، الکتروموتورها، توربین‌ها، کمپرسورها و غیره) با آگاهی بیشتری اقدام نمایند.

فهرست مطالب

فصل اول: روش‌های حفظ و نگه‌داری ماشین‌ها


فصل دوم: ارتعاشات و عیوب مکانیکی ماشین‌های دوّار


فصل سوم: تجهیزات و روش‌های اندازه‌گیری ارتعاشات ماشین‌های دوّار


فصل چهارم: تجزیه و تحلیل ارتعاشات برای عیوب‌یابی مکانیکی و رفع آن‌ها در ماشین‌های دوّار


فصل پنجم: ارائه‌ی دستورالعمل تعمیرات پیش‌گویانه مبتنی بر آنالیز ارتعاشاتنوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 

برچسب ها: برنامه‌ریزی ، تعمیرات ، پیش‌گیرانه و پیش‌گویانه ، ماشین‌های دوّار ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic