تحلیل تنش در سیستم‏های پایپینگ با CAESAR II

جمعه 10 خرداد 1392  11:52 ب.ظ

تحلیل تنش در سیستم‏های پایپینگ با CAESAR II

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: محسن خورسند

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 680

بها: 26000 تومان

شابك: 9789648407457

رده‌بندی دیویی: 8672/621

رده‌بندی كنگره: 3ت9خ/930 TJ


مرکز پخش: 66966925

مقدمه

دنیای صنعتی امروز با شتاب بسیار چشمگیر به سوی آینده گام بر می‌دارد و این شتاب را مرهون منابع تأمین انرژی کره زمین و شکوفایی نیروی انسانی می‌باشد. چرا که این نیروی انسانی است که با کشف، استخراج و فن‌آوری منابع انرژی، شکوفایی صنعتی و رفاه بیشتر بشر را عرضه داشته است.

کشور ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع انرژی جهان محسوب می‌شود. وجود منابع نفت و گاز و نیز معادن زیرزمینی فراوان، این ادعا را ثابت می‌کند. بنابراین وظیفه ماست که با تبدیل این منابع انرژی خدادادی به انرژی‌ها و محصولات صنعتی با ارزش‌تر، ضمن شکر نعمت‌های خداوند بزرگ، گام‌های بزرگی در راستای ارتقا و پیشرفت صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور عزیزمان برداریم.

برای نیل به اهداف فوق، نیاز به طراحی و ساخت واحدهای صنعتی از قبیل پالایشگاه‌ها، واحدهای پتروشیمی، نیروگاه‌ها و نیز واحدهای فرآوری معدنی است.

هم اکنون در کشور، شرکت‌های مهندسی مشاور زیادی در زمینه طراحی واحدهای فوق مشغول خدمت هستند. در این شرکت‌ها، گروه‌های مهندسی از قبیل فرآیند، عمران، مکانیک، Piping، برق، ابزار دقیق، مواد و صنایع امور محوله در خصوص طراحی را انجام می‌دهند. بخش مهندسی Piping، به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در زمینه طراحی و اجرا محسوب می‌شود.

در اغلب شرکت‌های طراحی، گروه مهندسی Piping به سه بخش طراحی (Design)، بخش مدل‌سازی (Modeling) و بخش تحلیل تنش و طراحی تکیه‌گاه (Stress Analysis & Support Design) تقسیم می‌شود.

کتاب حاضر ضمن آشنایی علاقمندان با مفاهیم کلی مهندسی Piping، به آن‌ها نحوه‌ی طراحی تکیه‌گاه و نیز تحلیل تنش را در سیستم‌های Piping با استفاده از نرم‌افزار CAESAR II را می‌آموزد.

کتاب حاضر مشتمل بر دو بخش تئوری طراحی تکیه‌گاه و تحلیل تنش در سیستم‌های Piping با استفاده از نرم‌افزار CAESAR II می‌باشد.

بخش اول شامل 6 فصل می‌باشد. در این بخش با اصول کلی طراحی تکیه‌گاه در سیستم‌های Piping و نیز مدارک فنی مربوط به آن آشنا می‌شوید.

در بخش دوم که مشتمل بر 8 فصل می‌باشد، شما با نحوه تحلیل تنش در سیستم‌های Piping با استفاده از نرم‌افزار CAESAR II آشنا خواهید شد. تئوری مربوط به این قسمت در بخش اول کتاب ارائه شده است. در عین حال بعضی از مسائل فنی و تکنیکی مرتبط با تحلیل تنش با استفاده از این نرم‌افزار در این قسمت مورد بحث قرار گرفته است.

با توجه به حجم بالای کتاب، بعضی از فصول در كتاب دیگری قرار گرفته‌اند که این كتاب نیز به زودی وارد بازار خواهد شد. در این جلد مباحثی از قبیل پروژه‌های انجام شده با استفاده از تحلیل‌های دینامیکی مختلف و نیز طراحی تكیه‌گاه در سیستم‌های Piping غوطه‌ور (Submerged) و مدفون (Buried) و نیز طراحی سازه با استفاده از نرم‌افزار CAESAR II، گنجانده شده است.

نرم‌افزار CAESAR II

نرم‌افزار CAESAR II رایج‌ترین ابزار برای طراحی مکانیکی سیستم‌های Pipingمی‌باشد. این نرم‌افزار به عنوان کاربردی‌ترین برنامه در زمینهﻱ تحلیل تنش سیستم‌های Piping و اتصالات و نیز تجهیزات متصله شناخته شده است. سیستم‌های Piping حامل سیالات دارای دماهای بالا، یک مشکل منحصر به فرد که وجود کرنش های حرارتی بالاست را برای مهندسین مکانیک به وجود می‌آورند. این سیستم‌ها باید از طرفی به قدر کافی سخت باشند که بتوانند وزن و بارهای وارده را تحمل کنند و از طرف دیگر به قدر کافی انعطاف‌پذیر باشند که با جابه‌جایی‌های حرارتی سازگار شوند. بارها، جابه‌جایی‌ها و تنش‌های اعمال شده به سیستم Piping، از طریق نرم‌افزار CAESAR II مورد آنالیز قرار می‌گیرند. برای کمک به این طراحی، CAESAR II، خیلی از محدودیت‌های مقرر شده برای این سیستم‌ها و یا تجهیزات وابسته به آن‌ها را، از طریق آنالیز اعمال می‌کند. این حدود رسماً توسط کدهای Piping ( مثلاً قسمت‌های مختلف کد ASME B31 )یا استانداردهای مربوط به ساخت تجهیزات مرتبط با Piping ( ازجمله API، NEMA وEJMA) مشخص می‌شود.

نرم‌فزار CAESAR II به تحلیل حرارتی سیستم‌های  Pipingمحدود نشده است. چرا که این نرم‌افزار قابلیت مدل‌سازی و تحلیل محدودهﻱ کاملی از بارهای استاتیکی یا دینامیکی را که به سیستم اعمال می شوند، داراست. این نرم‌افزار نه تنها وسیله‌ای برای طراحی سیستم‌های جدید است، بلکه قادر به عیب‌یابی و یا طراحی مجدد سیستم‌های موجود نیز می‌باشد. در این حالت می‌توان علت تخریب سیستم‌های موجود را تشخیص داده و یا شدت شرایط عمل‌کردی غیرمنتظره از جمله تقابل سیال و سیستم Piping و یا ارتعاش مکانیکی ایجاد‌شده به وسیله‌ی تجهیزات دوار را مورد ارزیابی قرار داد.

فهرست

فصل اول:  مدارك فنی طراحی سیستم‌های Piping

            

فصل دوم : بررسی ملزومات تنش در سیستم‌های Piping


فصل سوم بارهای وارده بر سیستم‌های Piping


فصل چهارم : انواع تكیه‌گاه از نظر ساختاری در سیستم‌های Piping


فصل پنجم:پروسه طراحی سیستم‌های تكیه‌گاهی در  Piping


فصل ششم:طراحی اجزاء موجود در سیستم‌های تكیه‌گاهی


فصل هفتم: مقدمه‌ای بر نرم‌افزار CAESAR II


فصل هشتم :معرفی محیط نرم‌افزار، منوها، فرمان‌ها و توابع آن


فصل نهم : مدل‌سازی اتصالات سیستم‌های Piping


فصل دهم: تحلیل استاتیكی


فصل یازدهم: مباحث فنی در مدل‌سازی و تحلیل سیستم‌های Piping


فصل دوازدهم: تحلیل دینامیكی


فصل سیزدهم: مدل‌سازی و ارزیابی اجزاء Piping و تجهیزات


فصل چهاردهم :مدل‌سازی، تحلیل استاتیکی و ارزیابی بارهای اعمالی به خط تخلیه پمپنوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 

برچسب ها: تحلیل تنش در سیستم‏های پایپینگ با CAESAR II ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات