تست غیر مخرب (NDT) در پایپینگ

جمعه 10 خرداد 1392  11:56 ب.ظ

تست غیر مخرب (NDT) در پایپینگ

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: امین كسمایی

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 120

بها: 6000 تومان

شابك: 9786005716566

رده‌بندی دیویی: 1127/620

رده‌بندی كنگره: 5ت8الف/2/417 TA


مرکز پخش: 66966925

مقدمه

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی یکی از گسترده‌ترین و کلیدی‌ترین صنایع امروز دنیا است. با توجه به پیشرفت روز افزون این صنعت در دنیا و به ویژه در کشورهای نفت خیز و ضرورت اجرای صحیح و بدون نقص پروژه‌های مرتبط، به دلیل حساسیت خاص پروژه‌های صنعت نفت، تمامی شرکت‌ها و اشخاص دخیل و ذی‌نفع در این گونه پروژه‌ها، به دنبال روش‌های سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر برای بررسی صحت اجرا و کشف نواقص احتمالی در تجهیزات احداث‌شده می‌باشند. متداول‌ترین روش جهت رسیدن به این مهم، آزمون‌های غیر مخرب است.

آزمون‌های غیر مخرب (Nondestructive Test , NDT) گروه گسترده‌ای از فنون تحلیلی بوده که در علوم و صنایع جهت ارزیابی خصوصیات مواد و تجهیزات بدون تأثیر مخرب بر آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن‌جا که آزمون‌های غیر مخرب تأثیر دائم بر قطعه نخواهد داشت، روشی بسیار مناسب و با ارزش است که منتهی به صرفه‌جویی قابل توجه در زمان و هزینه‌ی ارزیابی تجهیزات و رفع نقص آن‌ها خواهد شد.

روش‌های آزمون‌های غیر مخرب عبارتند از:

فراصوتی، ذرات مغناطیسی، مایعات نافذ، جریان گردابی و پرتونگاری. از میان روش‌های نام برده، آزمون پرتونگاری در خطوط لوله کاربرد وسیعی دارد. این روش پس از احداث خطوط لوله برای ارزیابی اتصالات جوش‌کاری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نواقص احتمالی ایجاد شده، کشف و سپس با توجه به معیارهای استانداردهای مرتبط، نسبت به تعمیر و بازسازی آن‌ها اقدام گردد.

تفسیر فیلم‌های حاصل از عملیات پرتونگاری، وضعیت نهایی اتصالات را مشخص خواهد کرد. بنابراین علم تفسیر این گونه فیلم‌ها نیز مبحثی مهم در عملیات آزمون‌های غیر مخرب است.

در کتاب پیش رو سعی گردیده است تا علاوه بر تشریح اصول پرتونگاری و تفسیر فیلم‌های پرتونگاری، خلاصه‌ای از روش‌های رایج آزمون‌های غیر مخرب نیز گنجانده شود.

فهرست

فصل اول: آزمون‌های غیر مخرب


 فصل دوم: اصول پرتونگاری


فصل سوم: محاسبات و تجهیزات


فصل چهارم: تفسیر پرتونگاشت


پیوست I رسم نمودارهای پرتودهی

پیوست II گزارش‌های پرتونگاری (Radiography Test , RT)


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات