درس‌های ژنتیك

شنبه 11 خرداد 1392  12:02 ق.ظ

نوع مطلب :معرفی کتاب ،

 درس‌های ژنتیك

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: سعید رضا غفاری

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 304

بها: 6800 تومان

شابك: 9648407363

رده‌بندی دیویی: 042/616

رده‌بندی كنگره: 4د7غ/155 RBمرکز پخش: 66966925 

در گذشته تقریباً تمامی اقداماتی که در زمینه ژنتیک انجام می شده است منحصر به مشاوره‌ بوده است. این مشاوره ها بر پایه اطلاعاتی بود كه از شجره‌ نامه‌ها و مطالعات فامیلی بدست می‌آمد. دانش نظری پیشکسوتان ما نیز حاصل مطالعه كتب مرجع، مجلات و تجربیات سایر  پیشكسوتان این رشته بوده است. در گذشته هیچ آزمایش ژنتیك مستقیمی برای تشخیص یا پیش‌بینی بیماری وجود نداشت و پروژه ژنوم انسانی بیشتر در حد یك نظریه بود تا واقعیت. اینجانب این فرصت را داشته ام كه در دوره‌ای وارد كار ژنتیك بالینی شوم كه «دوره انفجار ژنتیك مدرن» لقب گرفته است. در حال حاضر بیشتر ژنهای مسؤول بیماریهای تك ژنی مهم شناخته شده است، انتقال سریع اطلاعات از طریق اینترنت امكانپذیر شده و فن‌آوری تشخیص تغییرات ژنتیكی پیشرفت زیادی كرده است. در حال حاضر دانشمندان، متخصصین بالینی و سیاستگزاران بهداشتی سعی در ایجاد و بهره برداری از موج جدید پیشرفت‌های ژنتیكی دارند.

جذابیت ژنتیك پژشكی در آن است كه  از یک سو دانشی مهیج و پویاست که بر پایه اصولی ترین  مفاهیم زیست شناسی استوار است و از این نظر یک علم پایه است و از سوی دیگر در زندگی و دنیای واقعی زندگی مردم کاربرد روزمره دارد و لذا با زندگی عادی مردم در هم می‌آمیزد. در حال حاضر کتابی که بتوان به عنوان منبع آموزشی و کاربردی  در ارتباط با ژنتیک برای پرسنل بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار داد در کشور ما به زبان فارسی نگاشته نشده است. این كتاب سعی دارد  تا با انتقال این تجربه و نیز مطالب منتخب کتب معتبر نگاشته شده در زمینه ژنتیک , این خلاء را تا حدی پر كند.

تجربیات اینجانب، حاصل برخورد با افراد گوناگونی ست که به دلائل گوناگون به اینجانب مراجعه کرده اند. زوجهای جوانی که قبل یا بعد از ازدواج  به دلیل نگرانی از ابتلای فرزندشان به بیماریهای ژنتیکی به اینجانب مراجعه نموده اند. خانواده هائی که  بدلیل مشكلات بالینی فرزندانشان مراجعه نموده اند و یا افرادی که خود مبتلا به یک بیماری ژنتیکی بوده اند. افرادی نیز به دلیل وجود افراد مبتلا در خانواده‌شان نگران ابتلای خود‌شان به بیماری مشابه در آینده بوده‌اند. آنان که تمایل به تشخیص وضعیت جنین قبل از لانه‌گزینی بوده‌اند و یا آنان که در طی حاملگی برای تشخیص قبل از تولد مراجعه نموده‌اند دسته‌های دیگری نیز به دلایل متنوع دیگر مراجعه نموده‌اند.. هدف اینجانب از جمع‌آوری مطالب و تألیف این كتاب دادن اطلاعات نظری كافی به شما و امكان دست‌یابی شما به منابع اطلاعاتی مورد نیاز می‌باشد. امید دارم كه با بیان مسائل نظری در قالب شرح حالهای خانوادگی فرضی  که الگوی آن‌ها از کتب ژنتیک گرفته شده و با واقعیات جامعه ما تطبیق یافته اند نشان داده باشم كه فن‌آوری ژنتیك تا چه اندازه با حرفه شما در ارتباط است.

در صورت اطلاع کافی پزشكان و کارمندان بهداشتی درمانی از كاربرد فن‌آوری ژنتیك و به کار‌گیری مناسب آن در مراقبت‌های مرتبط بیماران و خانواده‌های آنان بسیار بهره‌مند خواهند شد. از طرفی عدم اطلاع کافی از این علم و برداشت‌های شخصی میتواند برای بیماران و خانوادهای آنان زیا‌ن‌بار باشد. بنابراین لازم است كه پرسنل بهداشتی درمانی از معلومات كافی در این زمینه برخوردار باشند. اینجانب امیدوارم كه با سهیم ساختن این عزیزان در تجارب خود و دیگران  و نیز بهره‌گیری از منابع موجود در زمینه ژنتیك، اعتماد به نفس ایشان را در به كار بردن علم ژنتیك در كار بالینی افزایش دهم و این فرصت را فراهم کنم تا به افزایش اطلاعات خود در این زمینه بپردازند.

برای دست یافتن به این هدف کلی, که توسعه آموزشی کارکنان نظام سلامت کشور است تیازهای این کارکنان از طریق شرکت در برنامه های آموزشی اداره ژنتیک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد نظر قرار گرفته و در جلسه‌های مشورت با کارشناسان این اداره بحث شده است. به همین دلیل این کتاب ضمن آن که به خودی خود یک کتاب مستقل در راهنمائی کارشناسان نظام سلامت در کشور بوده و جداگانه قابل بهره‌برداری می‌باشد به عنوان کتاب دوم از مجموعه کتاب های سه‌گانه مرجع مطالعاتی مشاوران ژنتیک شبکه‌های بهداشتی درمانی از سوی این اداره نیز در نظر گرفته شده است  تا نهایتاً یک مجموعه فراگیر توسط اداره مذکور در اختیار کارکنان شبکه‌های بهداشتی درمانی و به ویژه مشاوران ژنتیک در این شبکه قرار گیرد.نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات