سیمولینك و كاربرد آن در مهندسی

شنبه 11 خرداد 1392  12:43 ب.ظ

سیمولینك و كاربرد آن در مهندسی

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: حامد نوذری

قطع: رحلی

تعداد صفحه: 208

بها: 11000 تومان

شابك: 9786005716283

رده‌بندی دیویی: 003/353

رده‌بندی كنگره: 9ن2ش/9/76 QA


مرکز پخش: 66966925

مقدمه مؤلفین

سیمولینك قسمتی از نرم افزار MATLAB بوده و یك ابزار برنامه‌سازی قدرتمند برای مدلسازی و تحلیل سیستم‌های دینامیكی است. این مجموعه از سیستم‌های خطی، غیرخطی، زمان پیوسته، زمان نمونه و تركیبی پشتیبانی می‌كند. با استفاده از سیمولینك می‌توان رفتار یك سیستم را بدون نیاز به ساختن آن تحلیل نمود. در نتیجه یك مهندس با استفاده از سیمولینك می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان به بررسی تاثیر اغتشاشات یا سایر عوامل ورودی‌ بر عملكرد یك سیستم بپردازد. همچنین شبیه‌سازی سیستم‌ها این توانایی را در اختیار می‌گذارد تا عكس‌العمل یك سیستم در صورت تغییر پارامترهای ورودی آن به خوبی شناخته شود. سیمولینك به صورت یك كتابخانه در نرم‌افزار MATLAB عرضه شده است كه شبیه‌سازی توسط بلوك‌های این كتابخانه به صورت دیاگرام‌های بلوكی انجام می‌شود.

 در این كتاب فرض نویسندگان بر این است كه خواننده درك مناسبی از مفاهیم مقدماتی معادلات دیفرانسیل، دینامیك، كنترل و دیاگرام بلوكی دارد، همچنین برای استفاده بهتر از این مجموعه آشنایی مختصر با MATLAB نیز ضروری می‌نماید. برای افرادی كه نیاز به یادآوری مباحث كنترلی دارند یك بخش كوچك نیز در پایان كتاب ضمیمه شده است.

كتاب حاضر شامل هفت فصل و دو ضمیمه می‌باشد كه با توضیح مرحله به مرحله بلوك‌های موجود در كتابخانه سیمولینك و چگونگی كاربرد آنها در مدل‌سازی با بیان مثال‌ها و تمرینات متعدد، خواننده را با روش‌های موجود در مدلسازی آشنا می‌نماید. فصل اول كتاب مقدمه‌ای برای درك سیمولینك و چگونگی شروع كار با آن را بیان می‌كند. در فصل‌های دوم تا ششم سعی شده تا بلوك‌های متداول و پركاربرد برای شبیه‌سازی سیستم‌های مكانیكی به همراه مثال‌هایی معرفی شوند. در فصل هفتم مثال‌های كاربردی‌تری از سیمولینك و استفاده از آن در كاربردهای مهندسی عرضه شده است. در پایان نیز دو بخش ضمیمه برای یادآوری مباحث كنترل اتوماتیك و همچنین معرفی SimMechanic ارائه داده‌ایم. SimMechanic به عنوان شبیه‌ساز فیزیكی سیستم‌های مكانیكی و یكی دیگر از جعبه ابزارهای نرم‌افزار MATLAB است كه همانند مجموعه سیمولینك از ساختار بلوكی برای شبیه‌سازی سیستم‌های مكانیكی استفاده می‌كند لذا آشنایی با این ابزار خالی از لطف نیست. برای بررسی بیشتر مثال‌ها و بلوك‌های به كار رفته در آن‌ها، حل كلیه مثال‌ها و تمرین‌های موجود در كتاب به صورت CD همراه كتاب آورده شده است كه می‌تواند به درك بهتر سیمولینك كمك نماید.نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات