طراحی تقطیر

سه شنبه 14 خرداد 1392  12:05 ب.ظ

نوع مطلب :معرفی کتاب ،

طراحی تقطیرناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: هنری كیستر

مترجم: مهدی پور

قطع: رحلی

تعداد صفحه: 568

شابك: 9786005716962

رده‌بندی دیویی: 28425/660

رده‌بندی كنگره: 9ك7ت/156 TP


مرکز پخش: 66966925

پیش‌گفتار

در گذشته، تولید انبوه مدل‌های ریاضی و روابط طراحی برج با مانع محاسبات گسترده روبه‌رو بود. با ظهور رایانه‌های سرعت بالا و شخصی، این معضل حذف شده است. دریچه‌های سد‌ باز شده است و مدل‌های ریاضی جدید در حال ریزش به نوشته‌ها منتشر شده است. به نظر می‌رسد رشد بیشتر تولید مدل‌های ریاضی تنها با موجود بودن افرادی كه بخواهند بر روی دکمه‌های صفحه كلید رایانه فشار دهند، محدود می‌گردد.

می‌توان انتظار داشت كه این تكنولوژی بهشتی باشد كه طراحان برج همواره خواب آن را می‌دیدند. به‌جای آن، به جهنمی تبدیل شد كه همیشه از آن می‌ترسیدند. تعداد اندكی از آن‌ها هجوم حجم انبوه مدل‌های ریاضی را تحمل می‌كنند. اطلاعات اندكی درباره محدودیت‌های هر رابطه یا روش طراحی جدید وجود دارد. روش‌های پیش‌بینی ما به جعبه‌های سیاهی تبدیل می‌شود: اعداد را وارد می‌كنید و جواب‌ها را نشان می‌دهد. اما این جواب‌ها چقدر قابل اعتماد هستند؟

در حدود پنجاه سال پیش، رابطه چاپ شده پیشتاز و بسیار شناخته شده‌ای را به‌عنوان بخشی از پایان‌نامه فارغ‌التحصیلی خود به‌كار بردم. من كلیدها را فشار می‌دادم و رایانه پاسخ‌ها را چاپ می‌كرد. به دلایلی، جواب‌ها درست به نظر نمی‌رسید. پس از انجام بررسی‌ها، علت غیر قابل باوری كشف شد: رابطه تنها در مورد مسئله من كار نمی‌كرد. رابطه بد نبود؛ در طول سال‌های متمادی، این رابطه شهرت بسیار خوبی كسب نمود. چیزی كه تنها اتفاق افتاد، این بود كه رابطه درست مانند سایر روابط دارای محدودیت‌هایی بود. محدودیت‌های این رابطه به خوبی نشان داده شده بود، اما یك ربع قرن پس از ارائه آن، پی به وجود محدودیت دیگری بردم كه در طول این سال‌ها پنهان مانده بود.

خوشبختانه، من تنها در حال انجام یك پایان‌نامه فارغ‌التحصیلی بودم و به‌دنبال طراحی یك برج در این پیش‌بینی نبودم. خوشبختانه، رابطه به اندازه‌ای ساده بود كه كسی بتواند محدودیت آن را بیابد و خوشبختانه، حسی درونی مرا از افتادن در دام نجات داد.

وقتی ما وارد قرن بیست و یكم شویم، داستان فوق به موضوعی بی‌اهمیت تبدیل می‌شود. بر جعبه سیاه داخل رایانه فائق می‌آییم. امروزه جستجوی محدودیت‌های روابط، به جستجوی سوزنی در تلی از علف كه همواره در حال بزرگ شدن است، شباهت دارد.

با شیوه زندگی پر مشغله و فشار برای چاپ مقاله، مسئله حادتر می‌شود. مدت زمانی برای به‌كار بردن روش وجود دارد، مقاله‌های فنی می‌بایست تولید گردد، و زمانی برای بررسی محدودیت‌های رابطه وجود ندارد. به‌علاوه، چه كسی زمانی‌كه یك تحلیل رگرسیون رایانه‌ای (كه صد البته به‌وسیله یكی از بهترین بسته‌های رگرسیون موجود در بازار انجام گرفته) تطابقی عالی با داده‌ها را نشان می‌دهد، به دنبال محدودیت‌ها است؟ آیا این واقعاً مشكلی است كه یك مشت از نقاط بر رابطه منطبق نباشد، حتی اگر این نقاط شامل كلیه نقاط بالای فشار اتمسفری باشد؟ در دنیای واقعی، هیچ كس نمی‌داند، مگر طراحان در مورد یك برج به این نتیجه برسند كه كار نمی‌كند و اگر خطا در حد محافظه‌كارانه باشد، كسی هرگز پی به علت آن نمی‌برد، چرا كه برج كار می‌كند.

جمع‌آوری داده‌ها، دیگر فرزند نادیده گرفته شده اواخر قرن بیستم است. داده‌های بسیار فراوانی وجود دارد كه جمع‌آوری تمامی آن‌ها (و یا حتی بیشتر آن) به منظور به‌دست آوردن یك رابطه، رنج‌آور، پیش پا افتاده، و كاری به شدت غیرجذاب است. كارهایی نظیر خواندن داده‌ها از نمودارها و محاسبات این‌كه آیا تمامی داده‌ها به درستی وارد شده‌اند، را نیز باید به آن افزود. آیا كاری خسته‌كننده‌تر از این را می‌توان نام برد؟ یك راه اقتصادی برای درگیر شدن با مشكل زیادی داده‌ها، استفاده از اصل "نادیده گرفتن و امید به عدم بروز مشكل" است. این‌كه رابطه جدید بر تعدادی از داده‌ها منطبق باشد، كفایت خواهد كرد و اگر داده‌هایی از منبعی دیگر منطبق نبود، این تنها به این معنی است كه اشكالی در آن داده‌ها وجود دارد.

طراحی كه سوی دیگر گود نشسته است و سعی می‌كند از مدل‌های ریاضی و روابط طراحی استفاده كند، به چه امیدوار باشد؟

هدف از این كتاب این است كه پلی باشد بین توسعه‌دهندگان دستورالعمل‌های طراحی و آن‌هایی كه در نهایت از این روابط استفاده می‌كنند. استفاده از روابط و روش‌های طراحی تنها زمانی توصیه می‌شود كه بانك اطلاعاتی آن‌ها گسترده، و محدوده كاربرد و محدودیت‌های آن‌ها كاملاً مشخص باشد. روش‌های سرانگشتی در برابر مدل‌های تئوری ارجح می‌باشند، مشروط بر آنكه ثابت شود در پیش‌بینی عملكرد برج‌های تجاری، قابل اعتماد‌تر هستند. مدل‌های تئوری محافظه‌كارانه‌ای كه پیش‌بینی‌های غیرقابل اعتماد یا كمتر آزموده شده‌ای ارائه می‌دهند، خارج از محدوده بررسی این كتاب جای می‌گیرند.

برخلاف باوری متداول، برخی مشخصه‌های تقطیر را با وجود تعداد زیاد روابط موجود برای پیش‌بینی آن‌ها، هنوز نمی‌توان به‌صورت رضایت‌بخشی به وسیله رابطه پیش‌بینی نمود. درون‌یابی داده‌ها به كمك دستورالعملی تجربی، احتمالاً مطمئن‌ترین روش برای تخمین این مشخصه‌ها است. دو فصل آخر این كتاب داده‌های مورد نیاز برای طراحان را فراهم می‌نماید.

كتاب تماماً بر طراحی برج‌هایی كه "درست به نظر می‌رسند"، و روش‌هایی كه می‌تواند به تشخیص یك طراحی منطقی از یك طراحی نامعقول كمك كند، تأكید دارد. رایانه‌ها سرعت، اطمینان، و انعطاف‌پذیری را برای طراحان فراهم می‌كنند. در هر حال، رایانه‌ها هنوز راه درازی در پیش دارند تا - شاید در برخی مواقع- بتوانند جایگزین یك قضاوت مهندسی خوب شوند.

مؤلف قدردانی خود را از براون و روت براون، به‌خصوص از والت استوپین و جیم گاسنل، به خاطر پشتیبانی و حمایت فراوانشان از این كار ابراز می‌دارد. همچنین تشكر ویژه برای والدینم به خاطر تشویق‌های گرمشان و همچنین ترجمه از زبان آلمانی لازم است. مؤلف همچنین از همكارانش در تألیف، جو هاس، دیوید هارت، و دیوید گیل، برای تهیه فصل‌هایی عالی در مدت زمانی مشخص، سپاسگزار است. همچنین لازم است از اساتیدم در طول سالیان، به‌خصوص یان دویگ، دیك هاریس، تریور والی، رنو زاك، تام هاور، والت استوپین، و جك هال، به خاطر تشویق‌های بی‌اندازه‌ی آن‌ها در كارم، تشكر نمایم. بیشتر آموزش‌های آن‌ها در صفحات آتی دیده می‌شود.فهرست مطالب

فصل 1- مقدمه‌ای بر تقطیر

فصل 2- مفاهیم جزء كلیدی

فصل 3- طراحی فرآیندی، بهینه‌سازی، و محاسبات میان‌بر برج

فصل 4- محاسبات تقطیر دقیق

فصل 5- تقطیر ناپیوسته

فصل 6- طراحی و عملیات سینی

فصل 7- بازده  سینی

فصل 8- طراحی و عملیات آكنه

فصل 9- بازده و تغییر مقیاس آكنه

فصل 10- اطلس نمودارهای درون‌یابی GPDC افت فشار و ظرفیت آكنه

فصل 11- اطلاعات بازده آكنه


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic