طراحی ‌و برآورداقتصادی پروژه‌های ‌صنایع‌شیمیایی‌‌با ASPEN ICARUS

سه شنبه 14 خرداد 1392  12:18 ب.ظ

طراحی ‌و برآورداقتصادی پروژه‌های ‌صنایع‌شیمیایی‌‌با

 ASPEN ICARUSناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: غلامرضا باغمیشه

قطع: رحلی

تعداد صفحه: 232

بها: 14000 تومان

مرکز پخش: 66966925

مقدمه

در سطح رقابت جهانی، شما بایستی به طیف وسیعی از فرصت ها جهت سرمایه گذاری دسترسی داشته باشید تا بهترین را انتخاب و پیگیری نمایید. شما نیازمند پاسخی صریح و سریع توام با استراتژی برتر می باشید تا موارد غیر مطلوب در بازار تغییر یابند. شما بایستی قادر به تشخیص سریع بهترین استراتژی باشید تا بتوانید پروژه را پیش ببرید. ADA این امکان را برای شما فراهم می سازد.

آنالیزور، یک سیستم جامع بر اساس علوم موجود می باشد که اساس تصمیم گیری های سرمایه گذاری را در مرحله ابتدایی فراهم می سازد و در طول زمان پروژه، شما را قادر می سازد تا مدل های فرآیندهای شیمیایی و پالایشی و سایر موارد را در نرم افزارهایی چون(Icarus Proccess Evaluator) و Aspen Icarus 2000  ، Aspen Kbase ایجاد و یا اصلاح نمایید.

بعد از قراردادن برنامه در نرم افزار های فوق می توان اصلاحات زیر را بر روی برنامه ایجاد نمود :

-          تغییر مقیاس برای ظرفیت جدید

-          اضافه نمودن برخی قسمت ها از سایر مدلها با ظرفیت های متفاوت جهت انجام تنظیمات

-          برآورد نمودن هزینه های فرآیندی و هزینه کل تاسیسات و ...

-          برآورد نمودن موقعیت واحد

-          برآورد نمودن اقتصاد فرآیند تحت شرایط بازار جهانی

-          امکان ایجاد تغییرات در پروژه و برآورد مجدد آن

در ادامه، قابلیت های کلیدی و منحصر بفرد آنالیزور را معرفی می نماییم:

الف- سه مدول آنالیزی:

-            Analyzer Scale-up Module (ASM):  بازبینی و ایجاد تغییرات در اجزای سیستم بمنظور رسیدن به ظرفیت مطلوب در واحد

-          Analyzer Relocation Module (ARM) :   بازبینی محل اصلی اجرای پروژه و طراحی پارامترهای وابسته به محل اجرای پروژه

-     Analyzer Economics Module (AEM) : بازبینی پارامترهای اقتصادی و مطالعه دوره ای تغییرات ایجاد شده در هزینه های Utility، خوراک و محصول ، برنامه زمانبندی و تاخیرات.

ب- مدولهای ساخت مدل فرآیندی که کاربر را قادر به انجام امور زیر می نماید:

-فایلهای فرآیندهای شبیه سازی را از Aspen plus، PRO/II، HYSYS، Chemcad،‌ Winsim  فراخوان[1] كند.

-اجزا بدون اندازه را سایز‌بندی[2] نماید.

-مدلهای شبیه‌سازی را به اجزاء Aspen Icarus تبدیل كند.

پ- بتواند مدلهای پیشین ساخته شده توسط Icarus با فرمت‌های (Analyzer, kbase, Icones 2000, IPE) را فراخوان نماید و مدلهای آنالیز را به IPE، Icanes 2000 و kbase  اکسپورت كند.

ت- توانایی اصلاح یك مدل مثل سطوح، اجزاء، جزئیات تأسیسات، مسائل اقتصادی و یا پروژه‌های هدفمند را دارا می‌باشد.

ث- از (IEE) Icarus Evaluaton Engin می توان برای تخمین زدن هزینه‌های عملیاتی و سرمایه ای و جداول برنامه‌ریزی EPC، جزئیات كمی طرح، هزینه‌ها، ساعات كاری،  استفاده نمود.

این قابلیتها شما را قادر می سازد تا بتوانید ظرفیت واحد، محل و شرایط بازار را برآورد نموده و راهکاری سریع و صریح را برگزینید. آنالیزور می تواند به تنهایی و یا همراه با Aspen Kbase مورد استفاده قرار گیرد. آنالیزور به شما اجازه می‌دهد تا یك پروژه را برآورد كنید و به طور متناوب بر روی آن مطالعه كنید. اساس بر روی داده‌های ورودی كاربر و یا نتایج حاصل از شبیه‌سازی می‌باشد که آنالیزور فهرست‌ها و جداول را برمبنای آن تكمیل می‌كند. سپس شما می‌توانید خط تولید را افزایش مقیاس[3] دهید و یا مكان جدیدی را برای طرح انتخاب نمایید. مدولهای افزایش ظرفیت و تغییر مكان، مدل كاربر را اصلاح می‌كنند تا بتوان با گزارشهای مختلف، عملیات برآوردسازی را انجام داد. از جمله گزارش‌های قابل دسترس، workbook آنالیزور، (Eco-U.xls) می‌باشد كه شما را قادر می‌سازد تا مروری سریع بر نتایج تغییرات در فرضیات اقتصادی داشته باشید.

ویژگیهای اصلی

امكان اتصال به نرم‌افزارهای شبیه‌سازی:

آنالیزور از سیستم پیشرفته ای جهت انتقال اطلاعات از برنامه‌های شبیه‌سازی استفاده می‌كند. لینك‌های قابل دسترس عبارتند از Aspen plus،‌ Hysys، PRO/II،‌ Chemcad و Win Sim. آنالیزور قدرت برقراری و لینك را با هر فرآیند شبیه‌سازی اختصاصی و اقتصادی را دارا می‌باشد.

 امكان نقشه‌برداری از انواع تجهیزات فرآیندی در مدل‌های شبیه‌سازی

نقشه‌برداری، لیستهای آنالیز صدها نوع مختلف از تجهیزات و تركیبات را برای هر مدل شبیه سازی شده فرآیندی گزارش می‌كند. یك مدل مبدل حرارتی شبیه‌سازی شده بایستی توانایی طراحی و ترسیم به صورت پوسته - لوله را داشته باشد.‌یك مدل برج تقطیر بایستی توانایی طراحی به صورت سینی‌دار - نوع جوش‌آور دیگچه‌ای و كندانسور overhead و یا درام افقی را داشته باشد. انتخاب تجهیزات مناسب برای آنالیزور، عملیات Mapping را آسان میسازد و به كاربر اجازه می‌دهد تا تجهیزات را تك‌تك و به نوبت و یا همه تجهیزات را  همزمان بررسی نماید.

رده‌بندی و تعیین ابعاد تجهیزات

اندازه و ابعاد دستگاه‌ها و تجهیزات پیش‌نیاز ارزیابی اقتصادی می‌باشد. آنالیزور به صورت خودكار نتایج محاسبات اندازه‌های اعمال شده بر روی تجهیزات را در طی عملیات شبیه سازی فراخوانی می‌كند. بوسیله آنالیزور، شما می‌توانید اندازه‌ها را اصلاح نموده و مقادیر خودتان را جهت سایزبندی تجهیزات سایزینگ نشده وارد نمایید و یا اینكه ابعاد را بوسیله برنامه Expert sizing اصلاح و تكمیل نمایید.

برآورد هزینه سرمایه گذاری و فهرست جداول مهندسی  تدارکات و ساخت

آنالیزور تمامی خصوصیات لازم برای جزئیات طرح، تخمین‌های ابتدایی، جداول و اطلاعات اقتصادی را چك كرده و فراهم می‌سازد.

اطلاعات آنالیزور معلوماتی به روز شده می‌باشد كه براساس:

-          طرح، اطلاعات هزینه‌ها و جداول، متدها و مدلها

-          اطلاعات مهندسی، متدهای ساختاری و ارزیابی و پیشرفت.

-          مسیرهای بحرانی برنامه‌ریزی برای تكمیل طرح‌و فهرست‌نقشه‌های ساخت گرد آوری شده است.

آنالیزور در مدت زمانی که مورد استفاده قرار گرفته است ، در زمینه‌های مختلف تست و آزمایش خود را پس داده است. در مدلسازی و برآورد هزینه طرحهای صنعتی، از متدهای برنامه ریزی استاندارد و برآورد پروژه‌هایی در سطح جهانی استفاده میشود. ریز نتایج و جزئیات آن نیز مبتنی برجزئیات طرح و مدلهای هزینه‌ها در فازهای متعدد است که بر اساس مهندسی پیمانكاری، تجهیزات فرآیند، اندازه كارخانه، ساختمان سایت و تأسیسات می‌باشد.

توسعه هزینه‌های عملیاتی

آنالیزور هزینه‌های عملیاتی را با توجه به طرح فرآیند شما تنظیم می‌نماید. شما می‌توانید در مقادیر ارزی پیش بینی شده توسط آنالیزور تجدیدنظر نمایید. شما می‌توانید میزان تأثیر و سودمند بودن انتخابتان را در برآورد هزینه‌ها مشاهده كنید.

بررسی متناوب مكانها و ظرفیت‌ها

آنالیزور به شما اجازه می‌دهد تا به طور پی در پی ظرفیت‌ كارخانه و مكان آنرا مورد بررسی قرار دهید. شما می‌توانید برای ظرفیت‌های متغیر درصد تنظیماتی را به وجود آورید و آنالیزور به صورت اتوماتیك اندازه همه اجزای پروژه و جریانات را تغییر می‌دهد. شما می‌توانید مكان كارخانه را (انتخاب از میان 22 کشور مختلف) تغییر دهید و آنالیزور با استفاده از تكنولوژی تغییر مكان به صورت خودكار پارامترهای هزینه و طرح را اصلاح می‌كند كه این پارامترها از قبیل نرخ تبدیل، نرخ نیروی كاری، محصول دهی و سیستمهای ساختاری می‌باشد.

جزئیات برهم‌كنش‌های فرآیندهای اقتصادی

بخش مدول AEM به شما اجازه اعمال نظر بر سناریوی برهم‌كنش اقتصادی را می‌دهد. این مدول شامل مواردی از قبیل نرخ سود بازگشتی، ارزش خالص موجودی،میزان درآمد و هزینه ها براساس تغییر موقعیت اقتصادی و زمان تسویه حساب می‌باشد. این مدول آنالیزهای اقتصادی از قبیل تحلیل اقتصادی نقشه استراتژیك مهندسی، تهیه و ساخت تسهیلات از زمان ساخت تا شروع بهره‌برداری را بر روی خط زمانی پروژه انجام می‌دهد. شما می‌توانید تغییرات در چرخه شرایط فروش را بهمراه تهدیدهای اقتصادی و فرصت‌های به وجود آمده به علت تغییر در هزینه خوراك، محصول‌ و تأسیسات در هر پریود از عمر پروژه را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

اتصال به برنامه‌های ارزیابی پروژه‌ها

پس از انتخاب بهترین طرح و ارزیابی آن ، می‌توانید مدل آنالیزی خود را به IPE یا Kbase اکسپورت[4]  كنید. ارزیابهای پروژه با استفاده از این سیستمها می‌توانند به آسانی جزئیات سرمایه‌ای و یا تخمین‌های مزایده‌ای و سایر فهرست‌ها را تكمیل نمایند.

 

فصل 1

مقدمه، مروری بر آنالیزور، اطلاعات تكنیكی و 

فصل 2

 آغاز به كار، نحوه شروع به کار با آنالیزور، باز كردن پروژه‌ها، وارد كردن خصوصیات پروژه‌ها، كار با رابط كاربر برنامهIcarus

فصل3

تعریف اصول پروژه، آموزش جهت تعریف خصوصیاتی مانند: واحدهای اندازه‌گیری، اصول استاندارد، نقشه اجراء، هدف از طراحی، آنالیزهای سرمایه‌ای، مواد اولیه،‌ محصول، هزینه‌های عملیاتی واحد و تأسیسات

فصل 4

 ورود اطلاعات فرآیند شبیه‌سازی شده، آموزش جهت فراهم كردن انواع مختلف گزارشات شبیه‌سازی برای استفاد در آنالیزور، ورود (import) اطلاعات شبیه‌سازی، نقشه مدلهای شبیه‌سازی Icarus project components، اضافه كردن اجزاء اضافی به مدلهای شبیه ساز، مرور و تعریف مدلهای شبیه‌ساز در Block flow Diogram (BFD) و PFD

فصل 5 - تعریف اجزاء‌ پروژه

آموزش نحوه تعریف اجزای پروژه كه قسمتهایی از فرآیند یک كارخانه می‌باشند.

فصل 6  تعیین ابعاد عناصر پروژه

 مشخص نمودن ابعاد اجزاء پروژه

فصل 7  توسعه و استفاده از مرجع هزینه ها

استفاده از اطلاعات كتابخانه‌ای جهت برآورد هزینه‌ها و تكمیل آن، آموزش نحوه اضافه نمودن مواردی به عنوان اجزای پروژه

فصل 8 - تغییر ظرفیت و مكان

آموزش نحوه تاثیر پارامترها بر روی ظرفیت و مكان به صورت جزء‌به‌جزء

فصل 9- ارزیابی پروژه

آموزش اجرای یك پروژه و ارزیابی آن و مرور و بررسی هزینه‌های كلی، عملیاتی و گزارشات آنالیز سرمایه‌ای.


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات