مرجع كامل طراحی PLANT با PDMS

سه شنبه 14 خرداد 1392  01:23 ب.ظ

مرجع كامل طراحی PLANT  با PDMS
ناشر: اندیشه‌سرا، نویسنده: مسعود عزتی، قطع: وزیری، تعداد صفحه: 416


مرکز پخش: 66966925


فصل 1- آشنایی با نرم افزار PDMS و ساختار آن


فصل 2- ماژول Design- Pipe Work/Equipment       


فصل 3- ماژول Design- STRUCTURE


فصل4- Draft


فصل 5- تولید گزارش در PDMS


فصل 6-ماژول ADMIN


مقدمه‏ی ﻣﺆلف

   بی‏شک صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‏ را می‏توان صنایع برتر علمی‏ و اقتصادی قرن حاضر دانست. شواهد و قرائن سیاسی و اقتصادی در جهان امروز و تلاش دولتمردان، بنگاه‏ها و شرکت‏های خصوصی کوچک و بزرگ برای ورود به این عرصه و ارائه‏ی خدمات، بر این گفته صحه می‏گذارد. در این میان، طراحی و مهندسی، پیش‏نیاز مبرم و البته دیر شناخته شده‏ی این صنایع است. کاری که در سال‏های اخیر با ورود نرم‏افزارهای پیشرفته‏ی کامپیوتری و پس از سال‏ها خو گرفتن به پکیج‏هایی همچون AutoCAD، کم کم  جای خود را در پروژه‏های نفت و گاز پیدا می‏کند. در کشور ما ایران نیز هر ساله ده‏ها پروژه‏ی متنوع در عرصه‏ی نفت و گاز و پتروشیمی ‏توسط شرکت‏های خارجی و داخلی، طراحی، مهندسی و اجرا می‏شود. با وجود تجربیات گرانبهای مهندسین و پیمانکاران این عرصه، عدم مستندسازی و طراحی‏های اولیه‏ی دقیق عموماً در فازهای اجرایی مشکلات عدیده‏ای برای پیمانکاران و کارفرمایان ایجاد می‏کند به طوری که اکنون در بسیاری از نقاط جهان، پروژه‏ها به دلیل طراحی‏های نادرست، دچار بازنگری‏های هزینه‏بر شده و وقفه‏های طولانی در به سرانجام رساندن این پروژه‏ها به وجود آمده است. اینجاست که اهمیت توجه هرچه بیش‏تر به طراحی و مدل‏سازی اولیه و استفاده از نرم‏افزارهای تخصصی در این زمینه نمود پیدا می‏کند. آنچه که اکنون شاهد آن هستیم، ورود این نرم افزارهای تخصصی به عرصه‏ی صنعت کشور است اما فقدان منابع آموزشی و مراجع علمی ‏مرتبط با این نرم‏افزارها، برای متخصصین و مهندسین طراح و نیز برای دانش‏آموختگان جویای کار به نوبه‏ی خود مشکل بزرگی است. یکی از این نرم‏افزارهای تخصصی که رفته رفته در اکثر شرکت‏های ایرانی نیز جای سایر بسته‏های نرم افزاری مشابه خود را می‏گیرد، نرم‏افزار PDMS است. این نرم‏افزار محصول شرکت AVEVA و در زمره‏ی کارآمدترین و قدرتمندترین نرم‏افزارهای مدل‏سازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‏ در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می­گیرد. توانایی این نرم‏افزار در مدل‏سازی همه جانبه و امکان گرفتن خروجی‏های متنوع، آن را در نوع خود منحصر به فرد کرده است.

   مجموعه‌ی آموزشی ما که اکنون جلد اول آن در اختیار شماست، به معرفی و آموزش نرم‏افزار PDMS برای کاربردهای مختلف اعم از سطوح مقدماتی و پیشرفته پرداخته است. آموزش‏های این   مجموعه‌ بر مبنای ساختار نرم افزار و اولویت کاربرد ماژول‏های آن تقسیم‏بندی شده است. جلد اول مشتمل بر شش فصل و روش آموزش گام به گام با انجام یک پروژه‏ی واقعی است. پس از آشنایی کلی با نرم‏افزار در فصل اول، در فصل دوم انجام پروژه با آموزش دو کاربرد اصلی‏ترین بخش نرم افزار یعنی ماژول Design و کاربردهای Pipe Work و Equipment آغاز شده است. در فصل سوم مدل‏سازی کامل Structure و کاربردهای مختلف و متنوع آن آموزش داده شده است. پس از مدل‏سازی سه بعدی قسمت‏های اصلی Plant، نوبت به گرفتن نقشه‏های Detail، Plan‏ها و سایر مستندات فنی مورد نیاز کارفرما می‏رسد که در فصل چهارم و با آموزش ماژول Draft به آن پرداخته‏ایم. فصل پنجم نحوه‏ی گرفتن خروجی‏ها و Reportهای متنوع از اقلام پروژه را آموزش می‏دهد. در فصل پایانی کتاب حاضر، آموزش مدیریت پروژه و ساخت یک پروژه‏ی واقعی را در ماژول Admin آموزش داده‏ایم. به همراه کتاب  یک عدد CD شامل پروژه‏ی انجام شده در کتاب ارائه می‏شود که در آخرین بخش فصل ششم نحوه‏ی انتقال اطلاعات پروژه‏ی حاضر به نرم‏افزار آموزش داده شده است.

   در جلد دوم این مجموعه که به زودی منتشر خواهد شد، آموزش سایر کاربردهای  ماژول Design  ( مانند Hanger & Support و HVAC) و ماژول Draft ( مانند ADP، Draft Admin)، آموزش کامل ماژول‏های IsoDraft، Spooler و ماژول‏های کاتالوگ‏نویسی (Paragon، Specon)، ماژول  Administartion Lexicon و ماژول‏های Monitor، Propcon و نیز برخی نرم‏افزارهای جانبی مانند PDMS Review و PDMS Catview ارائه خواهد شد و در مواقع لازم با برخی دستورات برنامه نویسی در PDMS آشنا خواهیم شد.


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic