ایمنی در كارگاه

چهارشنبه 15 خرداد 1392  04:13 ب.ظ

ایمنی در كارگاه

ناشر: اندیشه‌سرا

نویسنده: حمید اکبرنژاد

قطع: وزیری

تعداد صفحه: 96

بها: 7000 تومان

شابك: 8-78-5716-600-978

رده‌بندی دیویی: 11/363

رده‌بندی كنگره: 1391 9الف76الف/55T

مركز پخش: 66966925

 

فهرست:

پیش‌گفتار

اهمیت ایمنی و سلامت شغلی کارگران وکارکنان

پیش از شروع به كار

حین كار

ایمنی تردد و حمل و نقل

ایمنی كار با برق و روشنایی محیط کار

سر و صدا

محافظت از دست‌ها

مراقبت از پاها

گرمازدگی

بهداشت فردی و عمومی در کارگاه

جوش‌کاری و عملیات حرارتی

کار با ماشین مته و ابزارهای مختلف در کارگاه

ایمنی انبارها

مشکلات عصبی-روانی در کارگاه

ارگونومی

کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در کارگاه


پیش‌گفتار

در دنیای پیشرفته‌ی كنونی كه واحدهای مختلف صنعتی، معدنی، كشاورزی و دیگر مشاغل روز به روز با انتقال تكنولوژی‌های مختلف در حال رشد و توسعه می‌باشند، كماكان انسان محور اصلی كلیه فعالیت‌ها می‌باشد. نیروی كار چه آن دسته از كارگرانی كه فعالیت بدنی سنگین انجام می‌دهند و چه آن‌ها كه به كارهای فكری و اداری مشغول‌اند، همه مستقیم یا غیر مستقیم در تماس با عوامل مختلف و خطرات گوناگونی هستند كه به نوعی سلامت آن‌ها را تهدید می‌كند.

یکی از عوامل بروز حوادث و بیماری‌های شغلی ناآگاهی کارگران از ایمنی است. رفع نقایص موجود در سیستم کنترلی سازمان، مسؤولیت مستقیم مدیران است. تهیه و آماده‌سازی شرایط کاری مناسب و ایمن نقش مهمی در پیش‌گیری از بروز حوادث دارد.

برخی مدیران ممکن است شعار ایمنی در محیط کار بدهند، در صورتی که با چگونگی آن آشنایی ندارند و فقط منافع مالی و سود خود را در نظر می‌گیرند. آن‌ها از این مهم نیز غافل هستند که برای بازدهی و سود‌آوری بیشتر، لازم است که با یک بینش سیستمی باز، به فکر سلامت همکاران و ایمن‌سازی محیط و ابزار کار باشند.

کار‌گاه به محلی گفته می‌شود که در آن افرادی با استفاده از ابزار و ماشین‌آلات و مواد، فرآیند تولید و آماده‌سازی و یا تعمیرات را به سرانجام می‌رسانند. شاغلین در کارگاه‌ها دارای ویژگی، تخصص و تجارب متفاوت می‌باشند و ابزار و تجهیزات و مواد اختصاصی برای کار خود دارند، البته احتمال استفاده‌‌ی هم‌زمان از وسایل و انجام کار مشابه برای هریک از شاغلین  نیز در کارگاه وجود دارد.

همه روزه شاهد تعداد قابل توجهی حادثه و بیماری‌ شغلی ناشی از كار در جوش‌كاری، كار در مخازن تحت فشار، در کارگاه‌ها‌ی تعمیراتی و ساخت و ساز و صنایع مختلف از جمله ذوب فلزات می‌باشیم كه این‌گونه حوادث و بیماری‌ها، در اغلب موارد منجر به فوت، معلولیت، از کارافتادگی و سوختگی‌های شدید می‌شوند.

كارگران شاغل در هر کارگاه لازم است علاوه بر داشتن مهارت و دانش کار تخصصی، اصول اولیه‌ی چگونگی محافظت از خود را بدانند و با روش‌های پیش‌گیری از بروز حوادث مختلف انسانی، محیط زیستی و تجهیزاتی آشنایی داشته باشند و از طرف دیگر، كارفرمایان با آگاهی از قوانین و مقررات مربوط، زمینه‌های رعایت اصول ایمنی و بهداشت را فراهم نمایند.

در این کتاب سعی شده است ضمن توضیح اجمالی برخی از مشاغل در کارگاه‌ها و چگونگی استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف، اشاراتی مختصر به اهمیت نكات عمومی ایمنی در مشاغل مختلف كارگران در بخش‌های صنعتی شود. بدیهی است که تأكید بر این نکات و تكرار آن‌ها می‌تواند در پیش‌گیری از بروز حوادث تكراری‌، مهم تلقی گردند.

به این امید كه گروه‌های هدف (کلیه‌ی شاغلین در کارگاه‌ها) با فراگیری و به‌كارگیری مطالب این کتاب بتوانند ضمن چگونگی حفظ و مراقبت از خود نقش مؤثری در فرهنگ‌سازی ایمنی و پیش‌گیری از بروز حوادث و بیماری‌های شغلی داشته باشند و دیگر شاهد بروز مكرر حوادث با علل تكراری نباشیم.


نوشته شده توسط: بهزاد پاکروح | آخرین ویرایش:جمعه 4 مرداد 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات